Οι Ατρόμητοι ηττήθηκαν με 37-78 από τον Εργόναθλο, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καμπάνη, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος κυριάρχησε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, πέτυχε την πέμπτη του νίκη σε έξι αγώνες και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και θα έχει την ευκαιρία το ερχόμενο Σάββατο να τον πιάσει στην κορυφή, με δεδομένο ότι ο πρωτοπόρος θα εκτίσει το ρεπό του, με τους Ατρόμητος να είναι όγδοι με μία νίκη και πέντε ήττες. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ημερίδης, ο οποίος σημείωσε δεκαοκτώ πόντους με δύο τρίποντα, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο Μαριοράκης είχε οκτώ πόντους.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Εργόναθλος, περιόρισε τους Ατρόμητους μόλις σε δύο εύστοχες προσπάθειες εντός παιδιάς και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 4-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπορεί οι Ατρόμητοι να κατάφεραν να βρουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση, αλλά ο φιλοξενούμενος ήταν κι αυτός πιο παραγωγικός σε σχέση με το πρώτο, με αποτέλεσμα να φτάσει τη διαφορά στους είκοσι τρεις στο τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ στο 17-40.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Πολύκαστρου να μεγαλώνει την απόστασή της από τους γηπεδούχους σπάζοντας το όριο των τριάντα πόντων και να μπαίνει στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με το υπέρ του 25-62.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 37-78.

Διαιτητές: Καρυπίδης, Μεταξάς.

Δεκάλεπτα: 4-17, 17-40, 25-62, 37-78.