Η Γουμένισσα ηττήθηκε με 54-64 από τον Εργόναθλο, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος έφτασε στην πρώτη του νίκη για φέτος, κάμπτοντας την αντίσταση της Γουμένισσας η οποία ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης για περισσότερα από τρία δεκαλεπτα, ωστόσο λύγισε στα τελευταία λεπτά. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Καρακόλης με δεκατρείς πόντους, ενώ για την ομάδα του Πολύκαστρου, ο Σιδηρόπουλος πέτυχε είκοσι επτά πόντους με ένα τρίποντο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Εργόναθλο να προηγείται στην ολοκλήρωσή του μς 13-16.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Γουμένισσα να είναι αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προσπεράσει στο σκορ και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 32-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, δέχθηκε μόλις εννέα πόντους και σημειώνοντας τους διπλάσιους, προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 41-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πολύκαστρου διαχειρίστηκε με επιτυχία το προβάδισμά του, παρά την προσπάθεια της γηπεδούχου να επιστρέψει και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 54-64.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης, Γκαντίδης Θ.

Δεκάλεπτα: 13-16, 32-29, 41-47, 54-64.