Ο ΑΟΚ Βέροιας επικράτησε με 62-45 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Βέροιας είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κι έφτασε στη νίκη που του εξασφάλισε την πέμπτη θέση στον όμιλο, ενώ μπορεί αν τερματίσει και τέταρτος εάν επικρατήσει την τελευταία αγωνιστική στο Αιγίνιο, η ΑΓΕΠ νικήσει τον Ζαφειράκη στο εξ αναβολής παιχνίδι και ο Βατανιακός ηττηθεί από την ΑΚΕΠ.

Όσον αφορά τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια για να αποφύγει τη δέκατη έβδομη και τελευταία θέση θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική που υποδέχεται τον Ζαφειράκη Νάουσας και ταυτόχρονα νίκη του συμπολίτη του Άθλου στο Λιτόχωρο επί της Αναγέννησης.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κασαμπαλής του ΑΟΚ με δεκατρείς πόντους τους συμπαίκτες του, Γκανά και Λέφα να ακολουθούν με δεκατρείς και εννέα αντίστοιχα.

Μόλις δεκαοκτώ πόντοι σημειώθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΑΟΚ να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 12-6.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με το γηπεδούχο να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 29-222.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Βέροιας να πετυχαίνει δεκατέσσερις πόντους, τον ΓΑΣ δεκατρείς και το σκορ να διαμορφώνεται σε 43-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ ήταν αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, εδραίωσε το προβάδισμά του δε διψήφιο επίπεδο κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 62-45.

Διαιτητές: Μητώνας, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 12-6, 29-22, 43-35, 62-45.