Ο ΑΟΚ Βέροιας επικράτησε με 64-50 του Βατανιακού στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μία πολύ σημαντική νίκη που τον βάζει για τα καλά στο παιχνίδι ακόμα και της δεύτερης θέσης πέτυχε ο ΑΟΚ Βέροιας, ο οποίος εξαργύρωσε με τον καλύτερο τρόπο το εξαιρετικό του ξεκίνημα και έφτασε στο 9-6, πλησιάζοντας στις δύο νίκες από τη δεύτερη θέση και στη μία από την τρίτη. Στον αντίποδα, ο Βατανιακός με δέκα νίκες είναι τρίτος και πλέον όλα θα κριθούν για τις θέσεις 2-5 στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βαρδακώστας του Βατανιακού, ο οποίος πέτυχε δεκαέξι πόντους, με τον Μπίσμπα (Βατανιακός) να ακολουθεί με δεκαπέντε και τους Κασαμπαλή και Τριχόπουλο (ΑΟΚ Βέροιας) με δεκατρείς.

Κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ ήταν ο ΑΟΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, περιορίζοντας τον αντίπαλό του σε μονοψήφιο σκορ, με συνέπεια να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 24-5.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Βατανιακό, ο οποίος έβγαλε αντίδραση και μείωσε τη διαφορά, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 35-21.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Βέροιας να διατηρείται σε διψήφια απόσταση και το σκορ στην ολοκλήρωσή του να διαμορφώνεται σε 50-37.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον ΑΟΚ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 64-50.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 24-5, 35-21, 50-37, 64-50.