Ο ΑΟΚ Βέροιας ηττήθηκε με 60-80 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας σημείωσε τριάντα πέντε πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε νικηφόρα από την Βέροια, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά μία θέση στην πρώτη πεντάδα, απέκτησε πλεονέκτημα τριών νικών (με πέντε αγώνες να απομένουν) από τον ΑΟΚ σε ότι αφορά την τέταρτη θέση και πλέον θέλει νίκη επί του Βατανιακού το επόμενο Σάββατο για να παραμείνει στη διεκδίκηση της τρίτης η οποία θα της δώσει πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των play off για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, ο ΑΟΚ, είναι πέμπτος με ρεκόρ 6-6 kai καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα τουλάχιστον δύο νικών που έχει από τους υπόλοιπους τέσσερις διεκδικητές των δύο εισιτηρίων που οδηγούν στα play off.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βουλγαράκης της ΑΓΕΠ ο οποίος πέτυχε είκοσι έξι πόντους, με τους Ζαδέ και Λάπα (επίσης της ΑΓΕΠ) να ακολουθούν με δεκαπέντε.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΑΟΚ να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 17-13.

Η απόλυτη ισορροπία χαρακτήρισε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκαπέντε πόντους, και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 32-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη σημείωσε τριάντα πέντε πόντους, υπερδιπλάσιους από τον αντίπαλό της με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ και το τέλος της περιόδου να τη βρει να προηγείται με 49-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης διαχειρίστηκε το προβάδισμά της για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 60-80.

Διαιτητές: Μπόιτσης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 17-13, 32-28, 49-63, 60-80.