Ο Αιγινιακός επικράτησε με 81-52 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση και με όπλο την αμυντική του λειτουργία, δεχόμενος μονοψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 18-9.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να διευρύνει το προβάδισμά του και να προηγείται στο ημίχρονο με 40-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας κατάφερε να μετριάσει την ορμή της ομάδας της βόρειας Πιερίας, ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Ροδά άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 58-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 81-52.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 18-9, 40-23, 58-35, 81-52.