Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 64-73 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης, έστω και δύσκολα, κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το Αιγίνιο και να διατηρήσει τις μαθηματικές ελπίδες του για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, καθώς υπολείπεται τριών νικών του πρωτοπόρου Άθλου, με τον Αιγινιακό να παραμένει έβδομος, ισόβαθμος με την έκτη ΑΚΕΠ την οποία αντιμετωπίζει το ερχόμενο Σάββατο στην Κατερίνη.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ψαράς του Ζαφειράκη με είκοσι τέσσερις πόντους, με τον Σακαλάκη (Αιγινιακός) να ακολουθεί με είκοσι έναν και τον Κολτσιάκη (Ζαφειράκης Νάουσας) με δεκαέξι.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκοτ και τον Αιγινιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 18-16.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ζαφειράκη να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 35-38.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκαέξι πόντους, το φιλοξενούμενο είκοσι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-57.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Νάουσας να διατηρεί το προβάδισμά της και να επικρατεί με το τελικό 64-73.

Διαιτητές: Καρλιάμπας, Γιαλίδου.

Δεκάλεπτα: 18-16, 35-38, 51-57, 64-73.