Ο Αιγινιακός επικράτησε με 45-44 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός, παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε χάρη σε ένα τρίποντο, οκτώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, να κλέψει το ροζ φύλλο αγώνα από την Αλεξάνδρεια και να σημειώσει τη δεύτερή του νίκη σε ισάριθμους αγώνες, όσες έχει και η ομάδα της Ημαθίας. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της βόρειας Πιερίας ήταν ο Τερζίδης με δεκαοκτώ πόντους, με τον Παντοφλίδη του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να έχει δεκαέξι.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να προηγείται με 10-13 στην ολοκλήρωσή του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το λιγότερο παραγωγικό του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά δεκαεπτά πόντους, έντεκα εκ των οποίων σημειώθηκαν από την πλευρά του Αιγινιακού, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 21-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο φιλοξενούμενο ήταν αυτός που κράτησε τον αντίπαλό του σε μονοψήφιο σκορ, καθώς δέχθηκε μόλις επτά πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαέξι που σημείωσε, όχι μόνο προσπέρασε, αλλά πήρε και μία απόσταση επτά πόντων με το σκορ να διαμορφώνεται σε 28-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός αντέδρασε, κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και χάρη σε ένα τρίποντο του Μπαρλαγιάννη στα οκτώ δεύτερα προσπέρασε με 45-44, έπαιξε αποτελεσματική άμυνα στην τελευταία κατοχή και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 10-13, 21-19, 28-35, 45-44.