Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 45-67 από την Αναγέννηση Λιτοχώρου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Αναγέννηση πέρασε νικηφόρα από το Αιγίνιο με χαρακτηριστική άνεση, σημειώνοντας την τρίτη της νίκη σε δέκα αγώνες και κατάφερε να πλασαριστεί στην έκτη θέση που οδηγεί στα play off, υποχρεώνοντας την ομάδα της βόρειας Πιερίας στην έβδομή της ήττα, η οποία τη διατηρεί στην έβδομη θέση μέσω τριπλής ισοβαθμίας με την ομάδα του Λιτοχώρου και τον ΑΟΚ Βέροιας, ο οποίος έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης, ότι το καλύτερο παραγωγικά δεκάλεπτο του Αιγινιακού ήταν στους δεκαπέντε πόντους, όσους σημείωσε η Αναγέννηση στο λιγότερο παραγωγικό της δεκάλεπτο.

Μπαλαρμάς και Μόσχοβας, με δεκαπέντε και δεκατέσσερις πόντους αντίστοιχα, ηγήθηκαν της επίθεσης της Αναγέννησης, με τον Στάμο να καταγράφει επίσης διψήφιο αριθμό πόντων (έντεκα με δύο τρίποντα), ενώ από την πλευρά του Αιγινιακού ο Βουλτσίδης Γ. πέτυχε δέκα.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση η Αναγέννηση, περιορίζοντας τον Αιγινιακό σε μονοψήφιο σκορ, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 8-18.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη φιλοξενούμενη να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ της 18-33.

Η απόλυτη ισορροπία χαρακτήρισε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκαπέντε πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 35-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Λιτοχώρου είχε και πάλι τον έλεγχο, για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 45-67.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 8-18, 18-33, 35-48, 45-67.