Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 51-55 από την ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα κλειστό καθ’ όλη τη διάρκειά του, η ΑΚΕ Πιερίας κατάφερε να φέρει τις λεπτομέρειες με το μέρος της και να αποδράσει από το Αιγίνιο πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, με τον Αιγινιακό, που μετρά δύο νίκες και τέσσερις ήττες, να παραμένει στην έβδομη θέση, όταν εκτός της εξάδας που οδηγεί στα play off λόγω goal average.

Πρώτος σκόρερ του Αιγινιακού ήταν ο Βουλτσίδης Κ. που σημείωσε δεκατέσσερις πόντους με ένα τρίποντο, ενώ της ΑΚΕ Πιερίας ο Παναπακίδης πέτυχε δεκαοκτώ πόντους, όλους πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΚΕΠ να είναι αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 8-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη φιλοξενούμενη να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 21-24.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να το κλείνουν σε απόλυτη ισορροπία, ούσες ισόπαλες στους τριάντα επτά πόντους.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ομάδα της Κατερίνης να επικρατεί με το τελικό 51-55.

Διαιτητές: Καρλιάμπας, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 8-12, 21-24, 37-37, 51-55.