Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 57-61 από τον Βατανιακό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός έκανε τα εύκολα του πρώτου δεκαλέπτου… δύσκολα αμέσως στην επόμενη περίοδο, καθώς απώλεσε τη διαφορά των δεκατριών πόντων όσο γρήγορα την απέκτησε και εν συνεχεία κατάφερε να πέρασε νικηφόρα από το Αιγίνιο και να διατηρεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, η ομάδα της βόρειας Πιερίας, παρά το ισχυρό σοκ του πρώτου δεκαλέπτου, αντέδρασε άμεσα, κυνήγησε μέχρις εσχάτων τη νίκη, καθώς στα τελευταία τρία λεπτά κατάφερε να επιστρέψει εκ νέου από το μείον εννέα πλησιάζοντας στη μία κατοχή 45,1” πριν το τέλος, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Παρ’ όλα αυτά παραμένει στα όρια της εξάδας που οδηγεί στα play off σε μία μάχη που αναμένεται να διαρκέσει μέχρι και την τελευταία αγωνιστική.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπίσμπας του Βατανιακού με είκοσι τέσσερις πόντους, με τους Αβραάμ και Βουλτσίδη Κ. (Αιγινιακός) να ακολουθούν με δώδεκα.

Αποφασισμένος να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι μπήκε ο Βατανιακός, ο οποίος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 11-24.

Η απάντηση του Αιγινιακού ήταν άμεση, καθώς ανέβασε κατακόρυφα την αποτελεσματικότητά του στην άμυνα, περιόρισε τον αντίπαλό του στους οκτώ πόντους και κατάφερε να πλησιάσει στους πέντε (27-32) στη λήξη του ημιχρόνου.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκαέξι πόντους, το φιλοξενούμενο δεκατέσσερις και το σκορ να διαμορφώνεται σε 43-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε το προβάδισμα, προηγήθηκε με εννέα (50-59), 3’ 20” πριν το τέλος, με τον Αιγινιακό να επιστρέφει μειώνοντας σε 56-59 στα 45,1” και το Βατανιακό να επικρατεί με το τελικό 57-61.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 11-24, 27-32, 43-46, 57-61.