Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 59-64 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να αλώσει το Αιγίνιο και να φτάσει την πρώτη της νίκη έχοντας τον Βουλγαράκη κορυφαίο σκόρερ με δεκαέξι πόντους και δύο τρίποντα. Στον αντίποδα, ο Αιγινιακός με τους Τερζίδη και Μπαρλαγιάννη να σημειώνουν από δεκαέξι πόντους, προσπάθησε στο τέταρτο δεκάλεπτο την ανατροπή, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μαζεψει τη διαφορά και την ένταση της ήττας.

Η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να μπλοκάρει επιθετικά τον Αιγινιακό, δεχόμενη μόλις οκτώ πόντους, γεγονός που της επέτρεψε να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 8-15.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν την παραγωγικότητά τους και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 27-27 υπέρ της φιλοξενούμενης.

Η ομάδα της Κατερίνης βρήκε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να φτάσει τη διαφορά στους δεκαπέντε, με το σκορ στο 38-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος κατάφερε να αντιδράσει, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους κι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 59-64.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 8-15, 27-37, 38-53, 59-64.