Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 68-35 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕΠ “στραγγάλισε” αμυντικά τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, μην επιτρέποντάς του να πετύχει σε κανένα δεκάλεπτο πάνω από έντεκα πόντους και έφτασε σε μία εμφατική νίκη η οποία την φέρνει στην πέμπτη θέση και με μία νίκη πλεονέκτημα από τους διώκτες της στη μάχη της εξάδας, με τον ΓΑΣ να υποχωρεί στην ένατη θέση με τρεις νίκες.

Στρίμπας με δεκαεννέα (1 τρίποντο) και Παυλίδης με δεκαεπτά (2 τρίποντα), αμφότεροι της ομάδας της Κατερίνης, ήταν αυτοί που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Μόλις δύο βολές και δύο δίποντα ήταν η επιθετική συγκομιδή του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΚΕΠ να το εκμεταλλεύεται, να ξεφεύγει στο σκορ και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 15-6.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 29-17.

Ανάλογη του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Κατερίνης να ανοίγει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 48-26.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη να συνεχίζουν να διευρύνουν το προβάδισμά τους και να επικρατούν με το τελικό 68-35.

Διαιτητές: Σιώκας, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 15-6, 29-17, 48-26, 68-35.