Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 59-71 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μετά από μία εικοσάλεπτη μάχη πόντο με πόντο, ο ΑΟΚ Βέροιας πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ και έφτασε στη νίκη η οποία του δίνει σημαντικό προβάδισμα για την είσοδο στα play off καθώς είναι στην πέμπτη θέση και έχει πλεονέκτημα δύο νικών από τις τρεις ομάδες που τον ακολουθούν, μία εξ αυτών και η ΑΚΕ Πιερίας, η οποία βρίσκεται στην έκτη θέση.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Παναπακίδης της ΑΚΕΠ και Κασαμπαλής του ΑΟΚ, οι οποίοι σημείωσαν από δεκαπέντε πόντους, με τον Πεϊμανίδη του φιλοξενούμενου να ακολουθεί με δεκατέσσερις.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΚΕΠ να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 15-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδας να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ούσες ισόπαλες στους τριάντα πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ ήταν κυρίαρχος, καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους και δεχόμενος μόλις δώδεκα ξέφυγε στο σκορ με 42-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 59-71.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 30-30, 42-52, 59-71.