Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 55-65 από τον Αιγινιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Διπλού οφέλους νίκη πέτυχε ο Αιγινιακός στην Κατερίνη, καθώς όχι μόνο μπήκε στην εξάδα, αλλά υπεκάλυψε και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου, με αποτέλεσμα να έχει πλεονέκτημα δύο νίκων από την ΑΚΕΠ στη μάχη για την είσοδο στα play off και μίας από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια. Αντίθετα, η ΑΚΕΠ θέλει πλέον τουλάχιστον δύο νίκες στις τρεις εναπομείνασες αγωνιστικές για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι μίας θέσης που οδηγεί στη δεύτερη φάση.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Χατζόπουλος του Αιγινιακού με δεκαέξι πόντους με τον Σφήκα (ΑΚΕΠ) να ακολουθεί με δεκαπέντε και τους Βουλτσίδη Κ. (Αιγινιακός) και Παυλίδη (ΑΚΕΠ) με δεκατρείς.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο και πιο παραγωγικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 21-18.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Αιγινιακό να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 31-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του, φτάνοντάς το σε διψήφιο επίπεδο με το σκορ στην ολοκλήρωσή του να διαμορφώνεται σε 40-51.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να διαχειρίζεται την υπέρ της διαφορά και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 55-65.

Διαιτητές: Σιώκας, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 21-18, 31-34, 40-51, 55-65.