Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 66-72 από τον Βατανιακό Σάρισα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός χρειάστηκε ένα πολύ παραγωγικό τέταρτο δεκάλεπτο για να κάμψει δύσκολα την αντίσταση της ΑΚΕΠ, η οποία προηγουμένως είχε επιστρέψει από το μείον οκτώ του πρώτου ημιχρόνου και με επτά νίκες να διατηρηθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με την ΑΚΕΠ να επωφελείται την αναβολή του αγώνα του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια και να μπαίνει στην ζώνη των play off και την έκτη θέση. Ο συνήθης ύποπτος Μπίσμπας πέτυχε είκοσι έξι πόντους (2 τρίποντα) από την πλευρά του Βατανιακού, ενώ για την ΑΚΕ Πιερίας ο Παυλίδης σημείωσε δεκαεπτά (1 τρίποντο).

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βατανιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 15-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 28-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς σημείωσαν είκοσι πόντους και δεχόμενοι μόλις δέκα προσπέρασαν στο σκορ με 48-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη όμως κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και με ένα επιμέρους 18-26 να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 66-72.

Διαιτητές: Καρλιάμπας, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 15-17, 28-36, 48-46, 66-72.