Ο Βατανιακός Σάρισα ηττήθηκε με 88-92 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης παρά τις τάσεις αυτοχειρίας που έδειξε, κατάφερε να επιβιώσει της αντεπίθεσης που εξαπέλυσε ο Βατανιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο και να αποδράσει από την Κατερίνη με το ροζ φύλλο αγώνα που τον φέρνει στη δεύτερη θέση, δύο νίκες πίσω από τον πρωτοπόρο και αήττητο Άθλο Αλεξάνδρειας. Ο Βατανιακός παρότι βρέθηκε πίσω με είκοσι έξι πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, σημείωσε τριάντα εννέα πόντους στο τέταρτο φτάνοντας μία ανάσα από την ολική ανατροπή, μένοντας ωστόσο στο τέλος με άδεια χέρια.

Όσον αφορά στη μάχη των δύο κορυφαίων σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος, ο Μπίσμπας του Βατανικού σημείωσε σαράντα οκτώ πόντους με δέκα τρίποντα, ενώ ο Ψαράς τριάντα οκτώ με τέσσερα τρίποντα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προϊδέασαν τους θεατές για το τι μέλλει γεννέσθαι, μιας και σημειώθηκαν σαράντα επτά πόντοι, με τον Ζαφειράκη να προηγείται με βραχεία κεφαλή (23-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος πάτησε ακόμη περισσότερο το πόδι στο γκάζι, με τον Βατανιακό να μη μπορεί να ακολουθήσει, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα δεκατριών ποντων (40-54).

Στο τρίτο δεκάλεπτο έμοιαζε να κρίθηκαν όλα, καθώς η ομάδα της Νάουσας σημειώσε είκοσι έναν πόντους, με το γηπεδούχο να περιορίζεται στους εννέα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 49-75.

Όμως η ομάδα της Κατερίνης δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, και κάνοντας ένα επικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τον Ζαφειράκη να καταφέρνει δια πυρός και σιδήρου να πάρει τη νίκη με το τελικό 88-92.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 23-24, 40-54, 49-75, 88-92.