Ο Βατανιακός επικράτησε με 74-51 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Παρά την σθεναρή αντίσταση του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια για σχεδόν τριάντα λεπτά, ο Βατανιακός πήρε τη νίκη και παρέμεινε στη διεκδίκηση της δεύτερη θέσης ενόψει play off, βάζοντας τέλος στις ελπίδες του αντιπάλου του να βρεθεί κι εκείνος εκεί. Ο ΓΑΣ πλέον καλείται

Πιο συγκεκριμένα, για να τερματίσει στην πρώτη οκτάδα και να αποφύγει τη δέκατη έβδομη θέση, θα πρέπει να σημειώσει τουλάχιστον μία νίκη επί του ΑΟΚ Βέροιας (εκτός) ή του Ζαφειράκη Νάουσας (εντός), ποντάροντας ταυτόχρονα στον συμπολίτη του Άθλο να κερδίσει την Αναγέννηση στο Λιτόχωρο, ή να κάνει το δύο στα δύο αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπίσμπας του Βατανιακού με τριάντα εννέα πόντους, με τον Βαρδακώστα (Βατανιακός) να ακολουθεί με δεκαπέντε και τους Μουλγκέτσια Α. και Ντούλια (ΓΑΣ Αλεξάνδρεια) με δώδεκα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΓΑΣ να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 14-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Βατανιακό, ο οποίος έτρεξε ένα επιμέρους 22-14 για να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 36-29.

Ανάλογη του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με το γηπεδούχο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση διευρύνοντας το προβάδισμά του, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 53-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης ανέβασε το δείκτη της διαφοράς πάνω από τους είκοσι πόντους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 74-51.

Διαιτητές: Σιώκας, Γιαλίδου.

Δεκάλεπτα: 14-15, 36-29, 53-40, 74-51.