Ο Βατανιακός επικράτησε με 86-71 της Αναγέννησης Λιτοχώρου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη που τον διατήρησε στη δεύτερη θέση, με πέντε αγωνιστικές να απομένουν για να μάθουμε σε ποια από τις θέσεις 2-4 θα τερματίσει στον όμιλο, αφήνοντας ταυτόχρονα την Αναγέννηση δύο νίκες μακριά από την ζώνη των play off και στην ένατη θέση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα ρεσιτάλ ευστοχίας και τον Βατανιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 25-24.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, παρά το γεγονός ότι μειώθηκε η παραγωγικότητα, με την Αναγέννηση να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου και το σκορ στο 42-43.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να κλείνει την περίοδο με το υπέρ του 86-71.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με το φιλοξενούμενο να μη μπορεί να ακολουθήσει και οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη έφτασαν στην τελική επικράτηση με 86-71.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 25-24, 42-43, 63-59, 86-71.