Ο Βατανιακός επικράτησε με 73-65 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του οποίου όλα έδειχναν ότι ο ΑΟΚ Βέροιας θα βρει τον τρόπο να αποδράσει από την Κατερίνη, ο Βατανιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στα τελευταία δέκα λεπτά και κατάφερε να κάνει το 5-1 στην σεζόν, που τον διατηρεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μία νίκη πίσω από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, με τον ΑΟΚ Βέροιας να παραμένει στην έκτη θέση με δύο νίκες και τέσσερις ήττες.

Από την πλευρά του Βατανιακού, ο Μπίσμπας είχε δεκαεννέα πόντους με δύο τρίποντα, ενώ Τρομπούκης (με 1 τρίποντο) και ο Πεϊμανίδης σημείωσαν από δώδεκα πόντους για λογαριασμό του ΑΟΚ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΑΟΚ Βέροιας να είναι αυτός που προηγήθηκε με 15-18 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δεκατέσσερις πόντους και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 29-32.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με το φιλοξενούμενο να είναι αυτός που βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ στο φινάλε της περιόδου με 47-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός κατάφερε να σημειώσει τρεις λιγότερους πόντους (26) απ’ όσους σημείωσε σε όλο του πρώτο ημίχρονο, ενώ ταυτόχρονα έκανε και το πιο καλό αμυντικά δεκάλεπτό του δεχόμενος μόλις δώδεκα, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη και ο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 73-65.

Διαιτητές: Σιώκας, Δανιηλίδης.

Δεκάλεπτα: 15-18, 29-32, 47-53, 73-65.