Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 58-60 από τον Εργόναθλο Πολυκάστρου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα πολύ όμορφο και ενδιαφέρον παιχνίδι, η ΑΓΕΠ, αν και επέστρεψε από διψήφια διαφορά, δεν κατάφερε για ένα σουτ να πάρει την νίκη απέναντι στους εξαιρετικούς αμυντικά παίκτες του Πολυκάστρου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Πολυκάστρου καθώς στα πρώτα 3 λεπτά κατάφεραν να πάρουν διαφορά με ένα σερί 2-10. Αν και φαίνεται νωρίς για να θεωρηθεί καλή μια τέτοια διαφορά, ήταν το κλειδί της νίκης των φιλοξενούμενων, καθώς οι γηπεδούχοι επέστρεψαν αρκετές φορές στο παιχνίδι αλλά ποτέ δεν πέρασαν μπροστά, κυνηγώντας στο σκορ για όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ΑΓΕΠ έριξε στα μισά την τιμή της διαφοράς στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή 1,5 λεπτό πριν τα μισά του δεκαλέπτου κάνοντας το σκορ 15-26, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που σημειώθηκε στο παιχνίδι. Η ΑΓΕΠ, που μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου σκόραρε μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, έκανε ένα μικρό σερί στο τέλος της περιόδου και μείωσε και πάλι την απόσταση από τους αντιπάλους της στους 4 πόντους. Το σκορ στο ημίχρονο έγραφε 24-28.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες σε ισορροπία. Η ΑΓΕΠ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 2 πόντους 4:23 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Έπειτα, με τον κάθε έναν από τους δύο μονομάχους να σημειώνει μικρά σερί, η διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου έμεινε κολλημένη στους 4 πόντους όπως και στα δύο προηγούμενα (38-42).

Το καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες ήταν το 4ο. Στο ξεκίνημα η ΑΓΕΠ μείωσε για πρώτη φορά στον πόντο (43-44) και έδειχνε έτοιμη να πάρει το πάνω χέρι του αγώνα. Οι παίκτες του Εργόναθλου όμως είχαν διαφορετική άποψη και με ένα σερί 3-11 και καταπληκτική άμυνα, έφτασαν τη διαφορά του αγώνα στους 9 πόντους 3:11 πριν το τέλος (46-55). Οι γηπεδούχοι όμως δεν παραιτήθηκαν και κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα επιμέρους 9-3 και να φέρουν ξανά το παιχνίδι στο καλάθι 48 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη (56-58). Η ΑΓΕΠ μπορεί να έβγαλε τις άμυνες που χρειαζόταν αλλά αστόχησε στο τρίποντο της νίκης 5 δευτερόλεπτα πριν εκπνεύσει ο αγώνας. Στη συνέχεια ο Εργόναθλος ευστόχησε στις δύο βολές που ακολούθησαν και με την ομάδα της Κατερίνης να σκοράρει δίποντο σχεδόν σε νεκρό χρόνο, διαμορφώθηκε το τελικό 58-60.

Σε ένα φανταστικό λοιπόν παιχνίδι που πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι άμυνες, οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν «πολύ σκληροί για να πεθάνουν» καθώς κράτησαν ‘‘με νύχια και με δόντια’’ το προβάδισμα που έχτισαν στα πρώτα λεπτά, μην αφήνοντας καθόλου τους γηπεδούχους να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ και τον έλεγχο του αγώνα. Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου πήρε ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην Κατερίνη πετυχαίνοντας τη δεύτερη φετινή του νίκη.