Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 73-72 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μπορεί η εικόνα το πρώτου ημιχρόνου να έδειχνε ότι ο ΑΟΚ Βέροιας θα περάσει εύκολα ή δύσκολα από την Κατερίνη, ωστόσο η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να σημειώσει σαράντα εννέα πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, να φτάσει στην ανατροπή και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, το τρίτο τη φετινή αγωνιστική περίοδο που τη φέρνει σε απόσταση μίας νίκη από τον πρωτοπόρο Άθλο Αλεξάνδρειας. Αντίθετα, για τον ΑΟΚ ήταν η τρίτη ήττα σε τέσσερις αγώνες. Από την ομάδα της Κατερίνης πρώτος σκόρερ ήταν ο με πόντους και τρίποντα, ενώ από αυτήν της Βέροιας ο είχε πόντους με τρίποντα.

Καλύτερος ήταν ο ΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς περιόρισε στους επτά πόντους της ΑΓΕΠ και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 7-13.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να φτάνει στη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 24-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν η αρχή του επιθετικού κρεσέντο της γηπεδούχου, η οποία σημείωσε είκοσι τρεις ποντους και δεχόμενη δεκαπέντε επανέφερε τη διαφορά σε απόσταση μίας κατοχής (47-49).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν συνδεδεμένες με το αντίπαλο καλάθι, όπως μαρτυρά και το επιμέρους 26-23, με την ομάδα της Κατερίνης να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες με το τελικό 73-72.

Διαιτητές: Καρλιάμπας, Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 7-13, 24-34, 47-49, 73-72.