Η Αναγέννηση Λιτοχώρου επικράτησε με 73-61 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτοχώρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ρήση «η αρχή είναι το ήμισυ του παντός» επιβεβαιώθηκε απόψε στο Λιτόχωρο, καθώς η Αναγέννηση εξαργύρωσε με ροζ φύλλο αγώνα το πολύ καλό πρώτο της δεκάλεπτο και μπήκε για τα καλά στη μάχη για την είσοδο στα play off με τέσσερις ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση μίας νίκης και να διεκδικούν το έκτο και τελευταίο εισιτήριο. Αναγέννηση και ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, βρίσκονται πλέον στην όγδοη και ένατη θέση αντίστοιχα με τέσσερις νίκες και δέκα ήττες, με ΑΚΕΠ και Αιγινιακό να βρίσκονται στο 5-9 και να καταλαμβάνουν τις θέσεις 6-7, με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπαλαρμάς της Αναγέννησης Λιτοχώρου με είκοσι εννέα πόντους, με τον Παντοφλίδη (ΓΑΣ Αλεξάνδρεια) να ακολουθεί με είκοσι δύο και τον Στάμο (Αναγέννηση Λιτοχώρου) με δεκατρείς.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση η Αναγέννηση, η οποία εκμεταλλεύτηκε και επιθετικά την αποτελεσματική αμυντική της λειτουργία, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-8.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση, να διευρύνει το προβάδισμά της και το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-21 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να πετυχαίνει είκοσι έναν πόντους, την ομάδα του Λιτοχώρου δεκαεννέα και τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 56-42 στη λήξη της περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με την Αναγέννηση να επικρατεί με το τελικό 73-61.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 19-8, 37-21, 56-42, 73-61.