Ο Όλυμπος επικράτησε με 66-65 του Ρούπελ Σιδηροκάστρου στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Ελευθερίου Κορδελιού, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αν και τα βρήκε σκούρα στο δεύτερο μέρος σε σχέση με το εξαιρετικό πρώτο, ο Όλυμπος Κορδελιού έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Ρούπελ Σιδηροκάστρου χάρις σε ένα καλάθι του Ονάσογλου στα τελευταία δευτερόλεπτα πέρασε από την 1η στην 3η αγωνιστική της α’ Φάσης του θεσμού.

Έπειτα από ‘ενα οριακό πρώτο δεκάλεπτο (13-15 στο 10′), οι Θεσσαλονικείς πήραν άμεσα τα ηνία της αναμέτρησης και τρέχοντας σημαντικό σερί σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στον πίνακα του σκορ τόσο με 28-17 στο 15′ όσο και με 37-28 στο 20′ παίζοντας μεγάλες άμυνες στον αντίπαλο και έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Ονάσογλου και Μπαρδά με 21 συνολικά πόντους.

Αν και στην τρίτη περίοδο η τριάδα των Δαλαγκόζη, Δαμιανάκου και Δημητρακά βγήκε μπροστά και με 30 πόντους λίγο έλειψε να βάλει φωτιά στο ματς, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να βρίσκουν με συνέπεια λύσεις από την άμυνά τους και φτάνοντας τους 16 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο φρόντισαν να προστατεύσουν το προβάδισμά τους μέχρι και το φινάλε.

Οι Σερραίοι έβγαλαν όμως τη δική τους αντίδραση και λίγο έλειψε να κλέψουν το ματς όταν ο Δαλαγκόζης τους έβαλε μπροστά με 64-65 λίγο πριν το τέλος (11” για την ακρίβεια). Ο clutch Ονάσογλου είχε άλλη άποψη βέβαια και με ένα μεγάλο καλάθι στα ύστατα δευτερόλεπτα λύτρωσε τον Όλυμπο από το να χάσει ένα δικό του ματς.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Λαδάς-Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 13-15, 37-28, 52-45, 66-65.

ΑΣ Όλυμπος ΕΚΕ (Παπαδούλης): Γκιφόπουλος 6, Κοκονέση, Γαλατσόπουλος 4, Ονάσογλου 16 (1), Μαυρίδης 6, Πάντσιος 7 (1), Νούκαρης 9 (1), Γιαννουζάκος 5 (1), Καραθανάσης, Κυργακής 4, Μπαρδάς 9 (1), Παπαδόπουλος.

ΑΓΣ Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκκολιός): Κάτος 10 (1), Φραγκούλης 3 (1), Κεμενέτζης 2, Δαλαγκόζης 15 (3), Καρανικόλας, Γκουτζιάς 12, Χριστοφορίδης, Λόγυρός 1, Δαμιανάκος 12 (1), Δημητρακας 10 (1), Παρχαρίδης, Τοπολιγκας.