Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 51-59 του Πανοράματος, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πανοράματος Ηλίας Τριανταφυλλίδης, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Μία πολύ σημαντική νίκη σημείωσε ο Πιερικός Αρχέλαος, η οποία τον χρίζει ως έναν από τους βασικούς διεκδικητές της πέμπτης θέσης και ταυτόχρονα διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για είσοδο στην τετράδα των play off για την άνοδο στην Α1 Εθνική Κατηγορία, αν περάσει νικηφόρα από τον Βόλο σε δύο εβδομάδες.

Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου είχαν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αποσπάστηκαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και διαχειριζόμενες στην συνέχεια τη διαφορά που είχαν χτίσει έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 7-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη διαφορά ότι το Πανόραμα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ούσες ισόπαλες στους είκοσι οκτώ πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος κατάφερε, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο να κρατήσει τον αντίπαλό του σε μονοψήφιο σκορ, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά και να κλείσει την περίοδο με το υπέρ του 37-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε το προβάδισμά της κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 51-59.

Διαιτητές: Καρυπίδης, Σιούλας.

Δεκάλεπτα: 7-12, 28-28, 37-44, 51-59.

ΑΣ Πανόραμα (Διαβολεμένου): Τσαλή 9 (1), Παπαϊωάννου 12, Μπαξεβάνου 10 (1), Αργυρού, Βασλαματζή 4, Νάκη 4, Βατσιτσίδου 3, Καλογρίδου 5 (1), Δαδαλη 4.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 23 (2), Μάντζου 11 (2), Μπουμπουλέντρα 9 (1), Λάππα 4, Καρανικόλα 4, Ζαμάνη, Σωπιάδου, Ζαρκανέλα 2, Τσενεκίδου 4 (1), Κιολέογλου 2, Γελαστοπούλου.