Του Χρυσόστομου Τρίμμη

Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε με 69-61 των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Βόλου, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Ο Ολυμπιακός Βόλου συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή στη NL2 και κατάφερε να πάρει μία υπερπολύτιμη νίκη απέναντι στα Εκπ. Φρυγανιώτη, και μάλιστα με ανατροπή, με το τελικό αποτέλεσμα να δικαιώνει το πείσμα και την επιμονή των «ερυθρόλευκων»!

Για την ακρίβεια, με τον Λογοδότη εκτός δράσης (χτύπησε στην προπόνηση της Παρασκευής) ο Ολυμπιακός Βόλου βρέθηκε να χάνει ακόμη και με δέκα πόντους, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε όλα σχεδόν τα λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενοι, πήρε πόντους από τους Νυδριώτη και Πρέλεβιτς και έτσι έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση!

Σε χαμηλά επίπεδα κινήθηκε το σκορ στο πρώτο τετράλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να μένουν στο 3-3(!), με ένα τρίποντο του Τσίγκα και τρεις πόντους του Δελεντζέ. Στο επόμενο λεπτό όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (5-10), όντας πιο ψύχραιμοι ουσιαστικά στο τελείωμα των φάσεων και κερδίζοντας και φάουλ. Όμως οι «ερυθρόλευκοι» επανήλθαν και εκμεταλλευόμενοι το ψηλότερο σχήμα βρήκαν λύσεις και πήραν τα ριμπάουντ για να κάνουν το 11-11, 3’16’’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Πρέλεβιτς μάλιστα πήραν στη συνέχεια το προβάδισμα (14-11), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο του Μεσκούρη και κατάφεραν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου να πάρουν μία διαφορά δύο πόντων (16-18).

Με 2/4 βολές ο Νυδριώτης ισοφάρισε σε 18-18 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ο Τσίγκας και τρίποντο πέτυχε και βολή από το φάουλ που κέρδισε για να δώσει με τη μία προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του. Μάλιστα η διαφορά έφτασε στο +9 για τους φιλοξενούμενους με τρίποντο του Μεσκούρη και δίποντο του Γεωργάκη (20-29),4’39’’ πριν το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν το έβαλε κάτω και με ένα σερί 8-0 με βολές των Δελεντζέ  και Πρέλεβιτς και με μακρινό δίποντο του Μαλακόπουλου μείωσε και πάλι στο πόντο (28-29), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ανάλογο σερί για να κάνουν το σκορ 28-35, 38’’ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Μετά από τάιμ άουτ, ο Γεωργάκης με 2/2 βολές έκανε το σκορ 28-37, ενώ στο φινάλε ο Νυδριώτης κέρδισε το φάουλ για να βρεθεί κι αυτός στη γραμμή της φιλανθρωπίας όπου είχε 2/3 ενώ εκτέλεσε και τη βολή για την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος των φιλοξενούμενων, για το 31-37, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με τέσσερις γρήγορους πόντους των Τζαλαβάρα και Στεφόπουλου, ο Ολυμπιακός Βόλου έφερε τη διαφορά στο καλάθι (35-37) στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν παρασύρθηκαν από το γρήγορο τέμπο των «ερυθρόλευκων» και κατάφεραν να βρεθούν στο +8 (35-43) 6’57’’ πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Μάλιστα, έφτασαν και στο +10 στη συνέχεια (36-46 και 39-49), με τον Τσίγκα να σκοράρει από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά κάπως τα συμμάζεψε στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Βόλου και με εύστοχο τρίποντο του Πλεσιώτη έκανε το σκορ 49-54, κάτι που έμεινε μέχρι το τέλος της περιόδου.

Με τον Δελεντζέ να κάνει πιο αισθητή την παρουσία του στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να μειώσει και πάλι στους 4 πόντος (53-57) χάρη σε καλάθι και εύστοχη βολή του νεαρού ψηλού, ενώ στη συνέχεια ο Σιδηρόπουλος μείωσε στο καλάθι τη διαφορά (55-57), για να διατηρήσει ακέραιο το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, 5’55’’ πριν τη λήξη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν μαζεμένα λάθη.

Με τρίποντο ο Πρέλεβιτς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του 58-57 4’30’’ πριν το τέλος, τα άστοχα σουτ συνεχίστηκαν από τους φιλοξενούμενους, ενώ ακολούθησε μία εύστοχη βολή του Σιδηρόπουλου για το 59-57.

Ο Ταζόπουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσα στη συνέχεια, για να πετύχει όμως τρίποντο ο Νυδριώτης και 3/4 βολές ο Πρέλεβιτς για το 65-59.  Με ελάχιστο χρόνο ν’ απομένει, και τον Νυδριώτη να είναι εύστοχος κι αυτός στις βολές, και τον Σιδηρόπουο να πετυχαίνει ένα κρίσιμο καλάθι, στο τέλος ο Ολυμπιακός Βόλου ολοκλήρωσε με επιτυχία την ανατροπή για να φτάσει σε μία πολύτιμη νίκη με το τελικό 69-61.

Δεκάλεπτα: 16-18, 31-37, 49-54, 69-61.

Διαιτητές: Πράττος, Γιατρόπουλος, Πάνος.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 6, Πρέλεβιτς 14 (2), Νυδριώτης 20 (3), Σπανόπουλος 6, Σιδηρόπουλος 3, Στεφόπουλος 2, Τζαλαβάρας 5, Πλεσιώτης 3 (1), Παρασχάκης, Δελεντζές 10.

ΜΑΣ Επαιδευτήρια Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης 3, Μεσκούρης 13 (3), Τσίγκας 15 (4), Ταζόπουλος 14 (1), Μασλαρινός 2, Γεωργάκης 10, Ζλάκιος, Καπλάνης 4 (1), Γρηγοριάδης.

Πηγή: Μαγνησία News