Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 73-78 του Ολυμπιακού Βόλου, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Βόλου, σε αγώνα για την 22η και τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Η ΚουΠα μπήκε αποφασισμένη για την επιστροφή στις νίκες, ώστε να διατηρήσει την έβδομη θέση που θα έφερνε τις δύο ομάδες αντιμέτωπες και στα play out, προηγήθηκε έως και με είκοσι πόντους, ωστόσο στην συνέχεια έπαιξε με τη φωτιά και φλέρταρε με το να πέσει θύμα ανατροπής, αλλά στο τέλος έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Νυδριώτης του Ολυμπιακού Βόλου με είκοσι τρεις πόντους, με τον Μανούσο (ΚουΠα Κιλκίς) να ακολουθεί με δεκαοκτώ και τον Πρέλεβιτς (Ολυμπιακός Βόλου) με δεκαέξι.

Η ΚουΠα ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση και ούσα αποτελεσματική στην άμυνα, με αποτέλεσμα να χτίσει από νωρίς διψήφια διαφορά και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 9-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά της κι έφτασε στου είκοσι πόντους με τον Παπαδόπουλο να βρίσκει το χέρι του από τη γραμμή του τρίποντου (23-43). Ωστόσο το ξύπνημα του Πρέλεβιτς επιθετικά που σημείωσε επτά συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσες στον Ολυμπιακό Βόλου, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την ομάδα του Κιλκίς στο συν δεκαπέντε και το σκορ στο 32-47.

Ένα σερί έξι πόντων στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου αλλά και τα δύο εύστοχα τρίποντα στη συνέχεια από πλευράς Σιδηρόπουλου επανέφεραν το γηπεδούχο στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, όντας καλύτερος σ’ αυτήν την περίοδο, αλλά και η ΚουΠα κακή επιθετικά και άστοχη σε σύγκριση με το πρώτο μισό του αγώνα.

Έτσι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει ακόμη και στους έξι πόντους, αλλά μία βολή από πλευράς Παπαδόπουλου στο τέλος της περιόδου έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στους φιλοξενούμενους, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 52-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με πέντε πόντους του Μαλακόπουλου η ομάδα του Βόλου μείωσε σε 62-64, για να ισοφαρίσει ο Νυδριώτης στους εξήντα οκτώ πόντους. Οι παίκτες του Νίκου Θεοδωράκου προηγήθηκαν 68-71, με τον Μανούσο να γράφει το 68-72. Μετά από αυτό ήρθε καλάθι και εύστοχη βολή από φάουλ από τον Μακούλη για το 68-75. Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει όμως με τον Ολυμπιακό να παίρνει πόντους από τους Πρέλεβιτς και Νυδριώτη για το 73-75. Στα 13,9’’ πριν τη λήξη, ο Μανούσος ευστόχησε σε τρεις βολές για να γράψει το τελικό 73-78.

Διαιτητές: Κοντογιάννης, Μιχέλης, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 9-22, 32-47, 52-59, 73-78.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 (Κοσμάτος): Πρέλεβιτς 16 (2), Μαλακόπουλος 15 (3), Νυδριώτης 23 (1), Σπανόπουλος 4, Σιδηρόπουλος 6 (2), Τζαλαβάρας 3, Στεφόπουλος, Δελεντζές 6.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 15 (3), Μανούσος 19, Παπαδόπουλος 18 (3), Ακριτίδης, Μακούλης 12 (1), Πιπερτζής 13 (2), Γιαμπατζίδης, Κολεσιώτης 1.