Αποστολή στην Καστοριά

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 68-63 από την Καστοριά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καστοριάς Δημήτρης Διαμαντίδης, σε αγώνα για την 22η και τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Σε μία πρόβα play off, μιας και οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν την ερχόμενη Κυριακή στη β’ φάση του πρωταθλήματος, ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να πάρει μία νίκη ψυχολογίας από την Καστοριά, η οποία μετρά πέντε νίκες στις ισάριθμες μεταξύ τους τελευταίες αναμετρήσεις.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ιγγλέζος (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα) του Πιερικού Αρχέλαου, ενώ από την Καστοριά ξεχώρισαν οι Παντελίδης (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο) και Μπέγος (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Τρεις ισοπαλίες και τέσσερις αλλαγές προβαδίσματος είχε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την Καστοριά να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 15-14.

Ένα σερί δέκα πόντων έδωσε προβάδισμα στον Πιερικό Αρχέλαο με 18-28 στο 13’ 25”, με τη γηπεδούχο να απαντά προσπερνώντας με 29-28 στο 16’ 37” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 32-34 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Πόντο πόντο πήγαν οι δύο ομάδες και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά έξι φορές και άλλες δύο οι ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες και την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 40-42 στο 24’ 21”. Χάρη σε ένα 8-0 οι παίκτες του Μπάμπη Καραταγλίδη ξέφυγαν με 48-42 στο 27’ 45” και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 54-45.

Η διαφορά έφτασε στους δεκατέσσερις (59-45) στο 31’ 34”, με τους παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη να επιχειρούν την ανατροπή, να τρέχουν ένα επιμέρους 3-12 και να μειώνουν σε 65-62 στο 37’ 17”. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να ευστοχήσει εντός παιδιάς, με την Καστοριά να παίρνει τη νίκη με το τελικό 68-63.

Διαιτητές: Σελεβός, Κωνής, Κασούμης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 32-34, 54-45, 68-63.

ΑΣ Καστοριάς (Καραταγλίδης): Μπέγος 8 (2), Τερσενίδης 4, Δατσιάδης 9 (1), Σαρρής 10 (2), Πιπερόπουλος 9 (1), Χότζα 13 (1), Παπαδημητρίου 2, Κορομπίλιας, Παντελίδης 13 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδοστόγλου 6, Λιόλιος 8, Ράπτης 4, Γκογκίδης 2, Κοντσές 1, Ιγγλέζος 16 (4), Κοχλιαρίδης 10 (2), Τσιόγκας 16(2).