Οι Αετοί Βέροιας ηττήθηκαν με 73-69 από την Καστοριά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καστοριάς Δημήτρης Διαμαντίδης, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Οι Αετοί παρά το εξαιρετικό τους ξεκίνημα, είδαν τη διψήφια διαφορά τους να εξανεμίζεται σε λιγότερα από πέντε λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβγαλαν αντίδραση πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα την Καστοριά στο τέταρτο, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες χάνοντας τις ελπίδες τους για πλασάρισμα στην πρώτη δυάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Αετοί μπήκαν στην αναμέτρηση παίζοντας εξαιρετικά αποτελεσματική άμυνα, την οποία εξαργύρωσαν και επιθετικά, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 11-23.

Ωστόσο, πριν τα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου, η Καστοριά επέστρεψε για τα καλά, καθώς χάρη σε ένα επιμέρους 10-1 μείωσε σε 27-28, ενώ προσπέρασε και στο σκορ, το οποίο στο τέλος πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 37-34.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο τέλος της περιόδου με 50-51.

Η γηπεδούχος έτρεξε ένα 15-2 για να ξεφύγει με 65-53 5’ 23” πριν το φινάλε, με την ομάδα της Βέροιας να επιστρέφει στα επόμενα τρία λεπτά μειώνοντας σε 69-64, με την ομάδα της Καστοριάς να παίρνει τη νίκη με το τελικό 73-69.

Διαιτητές: Κοντογιάννης, Αθανασιάδης Α., Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 11-23, 37-34, 50-51, 73-69.

ΑΣ Καστοριάς (Καραταγλίδης): Μπέγος 8 (1), Σαρρής 7 (1), Τερσενίδης 3 (1), Δατσιάδης 27 (5), Χότζα 14 (1), Παντελίδης 7, Πιπερόπουλος 7.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 8, Σαχμπατιάν 11, Κόκκινος 14 (2), Παπαδόπουλος 14, Μπρουκς, Νικάι 2,  Μητακίδης 4, Γάτσος 5, Σαζακλίδης 5 (1), Κουντας 6.