Η Καστοριά ηττήθηκε με 73-75 από τον Αλμυρό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μεσοποταμίας, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Παλικαρίσια νίκη για τον ΓΣΑ που άλωσε το κλειστό της Μεσοποταμίας καθώς οι παίκτες του Λουκά Ζαρονικόλα έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα όταν έμειναν πίσω 73-67 αλλά για το φινάλε επεφύλαξαν σερί 0-8 που τους χάρισε το ροζ φύλλο! Οι «κυανόλευκοι», σημείωσαν 7η στη σειρά επιτυχία αλλά δεν κάλυψαν τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου.

Με αυτήν τη νίκη, ο Αλμυρός έπιασε στο 9-4 την Καστοριά και ανέβηκε στην τρίτη θέση, ρίχνοντας την αντίπαλό του στην τέταρτη.

Ο ΓΣΑ μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και είχε μικρό προβάδισμα σε όλη την πρώτη περίοδο, πέρασε με 13-19 κι έκλεισε το δεκάλεπτο 17-21 (ο Πολίτης 5 πόντους και ο Παπούλιας 4 στις πρώτες φάσεις, ο Τάσσος σημείωσε γκολ-φάουλ και ο Λάππας τους 5 τελευταίους).

Στη συνέχεια έφθασε στο +7 (28-35), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και πήγαν στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά, 39-38. Ο Παπούλιας είχε 6 πόντους, ο Αργύρης -που βοήθησε σημαντικά- δύο τρίποντα, ενώ τους τελευταίους πέντε τους πέτυχε ο Μυλωνάς.

Στην τρίτη περίοδο, η Καστοριά είχε το προβάδισμα με 2 ή 4 πόντους, σκορ 58-56 στο 30’.

Και φθάσαμε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης όπου σε αντίθεση με ό,τι έγινε πιο πριν, είχαμε διαδοχικά σερί… Πρώτα από τον Αλμυρό που μετέτρεψε το 60-59 σε 60-65, μετά από την Καστοριά που έκανε το 65-67 σε 73-67 και πάλι από τον Αλμυρό με το 0-8 στο φινάλε!

Ο Παπούλιας σημείωσε δύο σουτ έξω από τα 6,75, μετά πήρε τη σκυτάλη από μακριά ο Πολίτης και ο Λάππας το 70-67. Ο Μπέγος με τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στην Καστοριά αλλά αυτό ήταν το τελευταίο καλάθι για τον σύλλογο της Μακεδονίας. Όσον αφορά στα υπόλοιπα για την κυανόλευκη ομάδα, ο Λάππας το 73-69, ακολούθησε μία βολή του Παπούλια για το 73-70, δίποντο του Λάππα από μακριά πατώντας τη γραμμή του τριπόντου, ο Πολίτης 38’’ πριν τη λήξη δίποντο σε διείσδυση, βγήκε μια πολύ καλή άμυνα και ο Παπούλιας πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών ενώ απέμεναν 9 δεύτερα για τη λήξη. Έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη και το 73-75 ήταν το τελικό σκορ αφού η Καστοριά είχε άστοχο τρίποντο στην τελευταία της επίθεση.

Διαιτητές: Σελεβός, Αθανασιάδης Α., Κάννης.

Δεκάλεπτα: 17-21, 39-38, 58-56, 73-75.

ΑΣ Καστοριάς (Καραταγλίδης): Μπέγος 22 (4), Τερσενίδης 6, Χότζα 11 (1), Παγανάς 4, Παντελίδης 11 (1), Σαρρής 2, Παπαδημητρίου 8 (1), Πιπερόπουλος 9 (3), Στεφανής.

ΓΣ Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης, Πολίτης 17 (3), Παπούλιας 25 (2), Αργύρης 6, Τάσσος 5, Λάππας 15 (1), Μυλωνάς 5 (1), Μπακόλιας, Πελεκούδας, Μαμούρας 2.

Πηγή: e-Αλμυρός