Ο Βίκος Ιωαννίνων επικράτησε με 91-73 του ΚΑΟ Δράμας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο συνδυάζοντας μικρές αποστάσεις αλλά και υψηλό ρυθμό, κάτι που πραγματώνεται και από το 26-25 του πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να στηρίζονται εν πολλοίς στη δυάδα των Μαραβέγια και Γρίψιου (13 κοινοί πόντοι μέχρι το 6′) αλλά και το περιφερειακό τους σουτ (ξεκίνησαν με 4/7 τρίποντα, τελείωσαν με 5/10 το πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα των Ιωαννίνων ωστόσο βρήκε τις λύσεις από την άμυνά της (4/4 επιτυχημένα transitions) και βάζοντας στην εξίσωση πολλές μονάδες της από νωρίς (5 παίκτες με 4+ πόντους) δεν άργησε να περάσει μπροστά ξεφεύγοντας τόσο με 34-25 στο 12′ όσο και με 39-26 στο 14′ με συνεχόμενους πόντους του Πάτρα (13 πόντοι) και του Τάταρη (6 πόντοι).

Μάλιστα, το ματς έδειχνε να ξεφεύγει για τα καλά μέσα στα επόμενα λεπτά όταν ο Βίκος βρίσκοντας πολλές λύσεις τόσο από την άμυνά του όσο και κυριαρχώντας στο αντίπαλο ζωγραφιστό με 6 επιθετικά ριμπάουντ σε 13 χαμένα σουτ, 5 περισσότερα ριμπάουντ αλλά και 28 πόντους στην αντίπαλη ρακέτα μέχρι και το 17′ κατόρθωσε να προηγηθεί τόσο με 46-31 και 51-35 στο 19′ και επί της ουσίας να αποκτήσει ένα πολύ ισχυρό θεμέλιο στην οικοδομή της νίκης του.

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Παπαγερίδης, Λυγούρας.

Δεκάλεπτα: 26-25, 51-38, 73-58, 91-73.

ΑΣ Βίκος Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Ντόβας 3 (1), Χείλαρης 13, Μόρας 12, Βακουφτσής 3 (1), Αναγνωστάκης 13 (3), Μαυρογιάννης 5 (1) Τσιλούλης 17 (1), Πάτρας 15, Αποστόλου, Βαράκας, Τάταρης 10.

ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Ορφανίδης, Μπρουκς 10 (2), Μαραβέγιας 12 (3), Ρουμπιέρα 12, Γρηγοριάδης, Μπέσσας 16 (3), Παπαδόπουλος 11, Παπαπασχάλης, Γρίψιος 7 (1), Γεωργίου 5, Στεφανίδης.