Αποστολή στο Άργος Ορεστικό

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 71-57 από το Άργος Ορεστικό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Άργους Ορεστικού, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να πετύχει τη νίκη που θα τον έφερνε μία ανάσα από τη μαθηματική εξασφάλιση της συμμετοχής του στα play off, καθώς δεν έπιασε τα συνήθη επίπεδα απόδοσής του και ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια, με το σερί των συνεχόμενων νικών του να σταματάει στις πέντε. Παρά την ήττα, η ομάδα της Κατερίνης παρέμεινε στην έκτη θέση και στην ζώνη των play off, διατηρώντας το πλεονέκτημα των δύο νικών από την ΚουΠα Κιλκίς που βρίσκεται μία θέση πιο κάτω και στην ζώνη των play out, με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Όσον αφορά το Άργος Ορεστικό, αυτό διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες για την είσοδο στην πρώτη εξάδα και ουσιαστικά παλεύει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει της διαδικασίας των play out και βρίσκεται στο ένατο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα, μία νίκη πίσω από τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη και δύο από την ΚουΠα Κιλκίς, ενώ έχει και πλεονέκτημα δύο νικών από την Λάρισα και την ενδέκατη θέση που οδηγεί στον απ’ ευθείας υποβιβασμό.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Στάιος (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 1 κόψιμο), Κόττας (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δήμου (14 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο) και Σαρρής (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), ενώ από το φιλοξενούμενο οι Ράπτης (24 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο) και Ιγγλέζος (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Μετά από αλλαγές προβαδίσματος και δύο ισοπαλίες, το Άργος Ορεστικό έτρεξε ένα σερί έξι πόντων για να προηγηθεί με 14-9 στο 8’ 07”, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 16-13 υπέρ του γηπεδούχου.

Οι παίκτες του Σπύρου Κίτσιου ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο σημειώνοντας έξι αναπάντητους πόντους για το 22-13 στο 12’ 28”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να απαντά με το ίδιο νόμισμα και να μειώνει σε 22-19 στο 14’ 29”. Στην συνέχεια, το Άργος Ορεστικό απέκτησε ξανά απόσταση έξι ποντων (30-24) στο 18’ 31”, για να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 30-26.

Το σκορ βρέθηκε στο 32-30 στο 20’ 39”, για να ακολουθήσει ένα 7-0 από το γηπεδούχο που του έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων (39-30) στο 22’ 10”. Η ομάδα της Κατερίνης πλησίασε ξανά σε απόσταση μίας κατοχής (46-44) στο 27’ 49”, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 49-44.

Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (56-45) στο 33’ 44”, ενώ στο 35’ 24” έφτασε στη μέγιστή της τιμή (61-45), με την κόρνα της λήξης να βρίσκει το Άργος Ορεστικό να επικρατεί με 71-57.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γ., Καντερές, Κωνσταντινέλης.

Δεκάλεπτα: 16-13, 30-26, 49-44, 71-57.

ΑΣ Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 14, Στάιος 14 (3), Κόττας 13 (1), Δημητρόπουλος 10 (1), Σπυρόπουλος 2, Σαρρής 11, Μαλιούρας 2, Φωτιάδης 5 (1), Παράσχος.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 4, Ράπτης 24 (1), Καρκατσέλης, Γκογκίδης 3, Κοντσές 3, Ιγγλέζος 11 (3), Κοχλιαρίδης 10 (2), Τσιόγκας 2.