Του Αντώνη Καρπετόπουλου

Υπήρξε τελικά θρίλερ στο Περιστέρι αλλά από αυτά που έχουν προβλέψιμο φινάλε: ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε, όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά με ένα γκολ στο 95΄ πράγμα που από μόνο του δείχνει ότι η αγωνία δεν έλειψε. Το κύπελλο είναι ένας θεσμός που για να έχει επιτυχία πρέπει να έχει αγωνιώδη ματς – αλλιώς δεν έχει νόημα ύπαρξης. Φέτος στην διοργάνωση την αγωνία την προσφέρει κυρίως ο ΠΑΟ. Ο ΠΑΟΚ και ο Αρης σε αυτό το γύρο απέκλεισαν ομάδες που δεν μπορούσαν να τους απειλήσουν. Κι ο Παναιτωλικός πέταξε έξω τον ΟΦΗ με δυο νίκες.

Θα γράψω δυο λόγια για όλα.

Για τέσσερις λόγους

Ας τα πάρουμε με την σειρά. Ο ΠΑΟ ίδρωσε αλλά τα κατάφερε να πάρει την πρόκριση από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Το γκολ του Μπλαντένοβιτς με το οποίο έγινε το 0-2 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων υπήρξε χρησιμότατο για τέσσερις σπουδαίους λόγους. Πρώτον έδωσε μια δύσκολη πρόκριση, που θα δώσει στον ΠΑΟ και ηθικό ενόψει του ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό. Δεύτερον έσωσε τον ΠΑΟ από την γκρίνια που θα ξεσπούσε σε περίπτωση αποκλεισμού. Τρίτον γλύτωσε τον ΠΑΟ από την κούραση μιας παράτασης μέσα στην παγωνιά, κάτι που ο Τερίμ σίγουρα δεν ήθελε πριν το ματς που ακολουθεί. Όμως για μένα ο πιο σημαντικός λόγος είναι ο τέταρτος: το γκολ έδωσε στον ΠΑΟ μια πρόκριση  με ένα τρόπο που μπορεί να κάνει λίγο περισσότερο κατανοητό και λίγο πιο αγαπητό το ποδόσφαιρο του Τερίμ – πράγμα απαραίτητο διότι μόνο έτσι θα μπορέσει ο Τούρκος να δουλέψει όπως θέλει.

Ο Μπλαντένοβιτς δεν σκόραρε τυχαία χθες. Είχε και στην Τούμπα στο τέλος μια τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει – τον νίκησε ο Κοτάρσκι. Χθες βρέθηκε πάλι σε θέση βολής και σκόραρε με μια καταπληκτική ψιλοκρεμαστή κεφαλιά μετά από πάσα του Μπερνάρ. Παραμένει αριστερός μπακ, δεν άλλαξε ρόλο. Αλλά στο ποδόσφαιρο του Τερίμ το αριστερό μπακ σκοράρει και στις καθυστερήσεις. Κι αυτό για μια ομάδα που θέλει να κερδίζει είναι σπουδαίο και στον Παναθηναϊκό αποτελεί μια βασική διαφορά με ό,τι συνέβαινε τον προηγούμενο καιρό. Αυτό ο ΠΑΟ θα πρεπε να το επικοινωνήσει, αλλά από τη στιγμή που ασχολείται με το πώς θα βγάλει ανακοινώσεις για την διαιτησία στη διάρκεια του αγώνα δεν το βλέπω πολύ πιθανό.

Αποκλεισμός τιμωρία

Ο ΠΑΟ ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο, όταν έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπακασέτα και τον Τσέριν. Την πρόκριση του την έδωσε και το γκολ του Πέρεθ στο πρώτο ημίχρονο – το πρώτο γκολ του Ισπανού στην Ελλάδα. Σημειώθηκε στο 37΄κι ενώ ο ΠΑΟ έδειχνε δυσκολία να ανοίξει την άμυνα του Ιλιτς στην οποία υπήρχαν δέκα παίκτες! Ο Ατρόμητος αρνήθηκε να παίξει και εγκλωβίστηκε στην λογική της υπεράσπισης ακόμα και του σε βάρος του 0-1: δεν γίνεται να υπερασπίζεσαι μια ήττα – συνήθως στο ποδόσφαιρο όποιος το κάνει αυτό το πληρώνει. Πολλοί νομίζουν πως ο δρόμος της υπερβολικής άμυνας που διάλεξε ο Ατρόμητος ήταν ο πιο εύκολος και ο πιο λογικός: διαφωνώ. Δεν είναι ποτέ εύκολο για μια ομάδα που υπολείπεται σε ποιότητα από τον αντίπαλό της να κρατήσει ένα σκορ: όταν το έκανε ο Αρης αποκλείοντας την ΑΕΚ είχα τότε σημειώσει την δυσκολία του πράγματος. Ο Ατρόμητος έπρεπε για να προκριθεί να σκοράρει, αλλά διέγραψε κάθε τέτοια πιθανότητα. Πιο πολύ τιμωρήθηκε, παρά αποκλείστηκε.

Επίδειξη δύναμης

Ο ΠΑΟ τώρα θα βρει τον ΠΑΟΚ και το κύπελλο θα έχει ένα μεγάλο διπλό ημιτελικό. Ο ΠΑΟΚ νομίζω πως είναι αυτός που πληρώνει πιο ακριβά από όλους την απόφαση της κυβέρνησης για ματς κεκλεισμένων των θυρών. Ο τρόπος που παίζει, η ευκολία που σκοράρει, η άνεση του να φτάνει σε πολύ μεγάλα σκορ κόντρα σε αντίπαλους κατώτερους και καλόβολους όπως ο Πανσερραϊκός που έγινε σάκος του μποξ και στα δυο ματς, θα είχε ως αποτέλεσμα να δώσει πολλά παιγνίδια μπροστά σε πολύ κόσμο: το θέαμα είναι τόσο εγγυημένο ώστε ο κόσμος θα πήγαινε στην Τούμπα ακόμα και μέσα στο καταχείμωνο για να χαρεί παραστάσεις επιθετικού ποδοσφαίρου που έχει να δει χρόνια.

Μια τέτοια ήταν και η χθεσινή: ο ΠΑΟΚ κέρδιζε με 2-0 στο 25΄ (με τα γκολ του χαρισματικού μικρού Τζίμα και του Ζίφκοβιτς που θα ήταν βασικός σε όλες τις ελληνικές ομάδες αλλά στον ΠΑΟΚ τελευταία κάθεται στον πάγκο) και κυνήγησε το γκολ του 5-0 μέχρι τις καθυστερήσεις όταν και το βρήκε ο Κωνσταντέλιας, κι αφού ο Ρικάρντο και ο Τόμας είχαν σκοράρει μετά το 80΄! Τα γήπεδα θα ανοίξουν στις 12 Φεβρουαρίου: στην Τούμπα προβλέπω κάμποσα σολντ άουτ γιατί ο ΠΑΟΚ θα έχει σε Ελλάδα και Ευρώπη πολλά ματς δύσκολα. Αλλά ο κόσμος έχασε την ευκαιρία να απολαύσει αυτή την ομάδα και στα εύκολα. Το κέφι φαίνεται σε αυτά – τα άλλα συχνά είναι πόλεμος.

Πλάκα στον Βρούτση

Στον άλλο ημιτελικό ο Αρης θα συναντήσει τον Παναιτωλικό που κέρδισε για δεύτερη σερί φορά τον ΟΦΗ. Αν ο Φακούντο Πέρεζ δεν σκόραρε στις καθυστερήσεις η δεύτερη νίκη του Παναιτωλικού θα ήταν ίδια με την πρώτη – στο Ηράκλειο είχε κερδίσει με 2-1 χθες τελικά με 3-1. Ο ΟΦΗ αναζητείται. Παίκτες και προπονητές έλεγαν πριν το ματς ότι αυτό είναι το παιγνίδι της χρονιάς: δεν το διέκρινα. Ο Παναιτωλικός κέρδιζε στο 60’  με 2-0 με γκολ του Ντουάρτε και του Χατζηθεοδωρίδη κι έδειχνε πάντα ότι κρατά την τύχη στα χέρια του – ο Πετράκης δεν υπερασπίστηκε το 2-1 του πρώτου ματς, αλλά το χρησιμοποίησε για να κερδίσει. Δεν κέρδισε αντιθέτως ο Αρης στο Βόλο: το 2-2 με την νίκη ήρθε την Τρίτη μετά από ένα χορταστικό ματς – χάρηκα για τη Νίκη που υπενθύμισε ότι οι ομάδες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου παίζουν πάντα καλό ποδόσφαιρο.

Το πιο ωραίο ήταν αυτό που έγινε στις εξέδρες. Ο Υπουργός Αθλητισμού κ. Βρούτσης, στις 26 Ιανουαρίου, κατόπιν εισήγησης της αστυνομικής διεύθυνσης Μαγνησίας και της ΔΕΑΒ (την οποία κατά τα άλλα αναβαθμίζει κιόλας στον νέο αθλητικό νόμο) αποφάσισε «την απαγόρευση οργανωμένης και μεμονωμένης μετακίνησης, καθώς και διάθεση εισιτηρίων στους φιλάθλους της φιλοξενούμενης ομάδας, δηλαδή του Αρη. Παραβλέπω το γεγονός ότι είναι απίστευτο ότι γίνεται μια διοργάνωση και σε άλλα παιγνίδια της επιτρέπεται η παρουσία κόσμου και σε άλλα όχι: έχουμε συνηθίσει σε αυτή την γελοιότητα. Στέκομαι στο τι έγινε στο ματς, όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο αλλά για να γίνει κατανοητό γιατί δεν υπάρχει ελπίδα η συγκεκριμένη κυβέρνηση να αντιμετωπίσει σοβαρά  τα προβλήματα του αθλητισμού – για τα άλλα δεν θέλω να το σκέφτομαι καν.

Κατά τα άλλα οι οπαδοί του Αρη που έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια την υπουργική απόφαση, πήγαν στο Βόλο, τραγούδησαν με τους οπαδούς των γηπεδούχων, πέρασαν υπέροχα και περιμένουν να δουν τον Αρη στον τελικό. Δεν ξέρω αν έκαναν και πλάκα στον Βρούτση, αλλά θα έπρεπε…