Ο Φίλιππος Βέροιας ηττήθηκε με 57-79 από την Γέφυρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 26η και τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 1.

Με ήττα έκλεισε την κανονική διάρκεια ο Φίλιππος την Γέφυρα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο του έλειψε η απαραίτητη συγκέντρωση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε σε απόλυτο βαθμό η φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να καταφέρει να μπει στα play-off του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Γέφυρας ήταν αρκετά εύστοχη στο ξεκίνημα του αγώνα, κάτι που έβαζε εμπόδια στην προσπάθεια των παικτών του Ευθύμη Κοθρά να ελέγξουν το σκορ. Αυτό αποτυπώθηκε στον πίνακα του σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Φίλιππο να κυνηγάει μια διαφορά 19 πόντων.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με την ομάδα της Βέροιας να είναι αναποτελεσματική στην επίθεση και τη Γέφυρα να διευρύνει κι άλλο τη διαφορά, γνωρίζοντας ότι δεν μπορεί να ρισκάρει κόντρα σε μια ομάδα σαν τον Φίλιππο Βέροιας. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον κόουτς να δίνει ευκαιρίες στους νεαρούς αθλητές της ομάδας κι αυτοί να μειώνουν τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 57-79.

Η ήττα δεν είχε συνέπειες για τον Φίλιππο, ο οποίος έχει εξασφαλίσει εδώ και δύο εβδομάδες την παρουσία του στη Γ’ φάση και θα έχει περίπου άλλες τόσες εβδομάδες να προετοιμαστεί για τον μεγάλο στόχο της ανόδου!

Διαιτητές: Μαραμής, Πράττος, Τούσης.

Δεκάλεπτα: 13-24, 30-49, 38-65, 57-79.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 8 (1), Αποστολίδης Α. 5 (1), Ξενιτίδης 7 (1), Κάτζος 4, Καραγιώργος 2, Λάζαρης 1, Μπένας 16 (1), Μελαδιανός 14 (1), Αμανατίδης, Αποστολίδης Ε., Φλιάτης.

ΜΓΣ Γέφυρας (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 20 (3), Καλαϊτζίδης 10 (2), Φόρογλου 6 (1), Σιώπης 8 (2), Μαλανδρής 3, Στράτος 5, Λαμπρόπουλος, Τσιροπούλης, Δαριβιανάκης 3 (1), Κελεσίδης 13 (1), Παππάς 2, Βακουφτσής 9 (1).