Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 77-70 της Καβάλας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 23η αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 1.

Ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε -έστω και δύσκολα- να ξεπεράσει το εμπόδιο της Καβάλας και να διατηρηθεί σε θέση ισχύος στη μάχη για την δεύτερη θέση, που οδηγεί στη β’ φάση των play off για την άνοδο στην Elite League.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την Καβάλα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 19-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Φίλιππο να βρίσκει περισσότερες λύσεις από την αντίπαλό του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 40-36.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με το γηπεδούχο να διατηρεί το προβάδισμά του και να κλείνει την περίοδο με το υπέρ του 64-60.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Βέροιας να διατηρεί το προβάδισμά της και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 77-70.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Παζώλης, Κάννης.

Δεκάλεπτα: 19-20, 40-36, 64-60, 77-70.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 29 (1), Αποστολίδης Α. 13 (2), Ξενιτίδης 3, Κάτζος 8, Μπένας 8, Κοτσανος 8, Μελαδιανός 6, Φλιάτης 2, Αμανατίδης, Αποστολίδης Α., Λάζαρης.

ΕΚ Καβάλας (Κουστένης): Κόλσον 16, Μουρατίδης 3 (1), Αντωνιάδης 6 (2), Τσίγκας, Απαζίδης 6 (1), Κεραμάρης 13 (3), Πεχλιβανίδης 13 (3), Τραπεζάνογλου 2, Σταμούλης, Μουτίδης 11.