Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 48-47 της Κομοτηνής, στο Δημοτικό αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 1.

Σε έναν αγώνα στον οποίο η Κομοτηνή έδειχνε να έχει τον έλεγχο στα χέρια της από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ο Φίλιππος κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, ορθώνοντας τείχος στην άμυνά του στο τέταρτο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενος την ήττα της ΔΕΚΑ στις Σέρρες, είναι πλέον μόνος δεύτερος και έχει το πλεονέκτημα για την εξασφάλιση μίας από τις δύο θέσεις που οδηγούν απευθείας στη β’ φάση των play off.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Φίλιππο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 16-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κομοτηνή πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και χάρη σε ένα επιμέρους 9-21, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με του υπέρ της 25-32.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τη φιλοξενούμενη να διατηρεί το προβάδισμά της και το σκορ στην ολοκλήρωσή του να διαμορφώνεται σε 37-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα του γηπεδούχου ήταν απροσπέλαστη, καθώς η ομάδα της Βέροιας δέχτηκε μόλις τέσσερις πόντους, με την τύχη του αγώνα να κρίνεται σε ένα δραματικό φινάλε και τον Φίλιππο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 48-47.

Διαιτητές: Λόρτος, Παπαθανασίου, Τσαρδούλιας Τ.

Δεκάλεπτα: 16-11, 25-32, 37-43, 48-47.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Κάτζος 8 (2), Ελευθεριάδης 12 (1), Αποστολίδης Α. 12 (3), Ξενιτίδης, Μπένας 4, Κοτσανος 6, Φλιάτης 2, Μελαδιανός 2, Αποστολίδης Ε. 2.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Αρχιμανδρίτης 12 (2), Χριστοδούλου 5, Περρής 8, Ναλμπάντης 6 (2), Μπίλιος, Δρέλλας 6, Φιλοξενίδης 8 (1), Κάλτσος 2, Κάφφκε, Χωματάς.