Αποστολή στο Κιλκίς

Η ΚουΠα Κιλκίς ηττήθηκε με 62-63 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Ήταν 18 Ιανουαρίου του 2020 όταν ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε της ΚουΠα με 67-69, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ. Έκτοτε πέρασαν 1498 ημέρες, κατά τη διάρκεια των οποίων οι δύο ομάδες συναντήθηκαν επτά φορές, δίνοντας μας έξι οριακά παιχνίδια που κρίθηκαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, με την ΚουΠα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα σε όλα. Αυτή η παράδοση έσπασε εχθές το βράδυ, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να αλώσει το Κιλκίς και να επιστρέψει στην έκτη θέση και την ζώνη των play off για την άνοδο στη National League 1.

Η ομάδα της Κατερίνης τεράστια ενέργεια στην άμυνα κατάφερε να ανατρέψει το μείον οκτώ του εικοστού πρώτου λεπτού, και να προσπεράσει στο σκορ μόλις τρία λεπτά αργότερα. Μάλιστα, 3’ 47” πριν το φινάλε βρέθηκε να προηγείται με επτά πόντους, αλλά η ΚουΠα επέστρεψε ισοφαρίζοντας εβδομήντα ένα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τις δύο ομάδες να μας χαρίζουν ένα συγκλονιστικό φινάλε και τους παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη να φτάνουν σε μία πολύ σημαντική επικράτηση, φτάνοντας το σερί των νικών στις τέσσερις αφήνοντας την ΚουΠα μία θέση και μία νίκη πιο πίσω στη μάχη για την εξάδα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ράπτης (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 4 ασίστ), Κοχλιαρίδης (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Κοντσές (9 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), ενώ από την ΚουΠα ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μανούσος (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο) και Θεοδωράκος (14 πόντοι, 2 ριμπάουντ).

Η ΚουΠα ήταν αυτή που προηγήθηκε με 6-2 στο 1’ 33”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ισοφαρίζει στους έξι πόντους στο 3’ 42”. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με το φιλοξενούμενο να προηγείται στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου με 14-16.

Πέντε αλλαγές προβαδίσματος και τρεις ισοπαλίες είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι η γηπεδούχος να πάρει μία διαφορά πέντε πόντων (34-29) στο 18’ 15”, την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 36-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα του Κιλκίς να ξεφεύγει με οκτώ (39-31) στα πενήντα πρώτα δευτερόλεπτα και αυτήν της Κατερίνης να προσπερνά στα επόμενα ογδόντα έξι με 39-40. Στην συνέχεια το προβάδισμα άλλαξε πλευρά τρεις φορές, ενώ άλλες τέσσερις οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες. Ένα σερί οκτώ πόντων από την πλευρά των παικτών του Νίκου Θεοδωράκου έγραψε το 55-49 στο 29’ 28”.

Οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη σημείωσαν δεκατρείς αναπάντητους πόντους για να προσπεράσουν με 55-62 στο 36’ 13”, με την ΚουΠα να απαντά ισοφαρίζοντας σε 62-62 1’ 11” πριν το τέλος και τον Ράπτη να δίνει τη νίκη στον Πιερικό Αρχέλαο 22,6” πριν την εκπνοή του αγώνα γράφοντας το τελικό 62-63.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Αθανασιάδης Α., Κλεπουσνιώτου.

Δεκάλεπτα: 14-16, 36-31, 55-50, 62-63.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 14 (4), Μανούσος 19 (1), Παπαδόπουλος 16 (3), Γιαμπαζίδης 5, Ακριτίδης 6, Μακούλης 2, Καρυπίδης, Πιπερτζής, Κολεσιώτης.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 5 (1), Ράπτης 16, Κοχλιαρίδης 10 (2), Καρκατσέλης 4, Γκογκίδης 3, Κοντσές 9, Ιγγλέζος 12 (3), Τσιόγκας 4.