Τα Φανάρια Νάξου επικράτησαν με 88-62 του Ζωγράφου στο Κλειστό Γυμναστήριο Νάξου Δημήτριος Περιστεράκης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο μοναδικό ματς της ημέρας, τα Φανάρια Νάξου έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στην ΕΦΑΟ Ζωγράφου και έκλεισαν θέση στη δεύτερη στροφή της διοργάνωσης -εκεί όπου περιμένει ήδη ο Αίολος Αγυιάς που χθες συνέτριψε την ΦΕΑ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Συνδυάζοντας την αποτελεσματικότητα στην άμυνα, όπου μέχρι και τα τέλη περίπου του πρώτου δεκάλεπτου είχε ήδη αθροιστικά 5 κλεψίματα και κοψίματα και ανάγκαζε τους Αθηναίους να εκτελούν με το πενιχρό 2/7 εντός πεδιάς και να υποπέσουν σε 5 λάθη σε 14 κατοχές μέχρι και το 8′, με τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα, καθώς είχε πέντε παίκτες με 3+ πόντους έκαστος μέχρι και εκείνο το χρονικό διάστημα, τα Φανάρια από νωρίς φρόντισαν να πάρουν στα χέρια τους τον έλεγχο του σκορ (14-6 στο 6′, 20-9 στο 8′, 24-17 στο 10′).

Η τριάδα όμως των Φίλιππα, Καλλιακούδα και Οικονόμου άρχισε να βγαίνει σιγά σιγά μπροστά για την ΕΦΑΟΖ και πετυχαίνοντας 18 πόντους από τους πρώτους 24 της ομάδας τους κατάφεραν να κάνουν ντέρμπι το ματς από την δεύτερη περίοδο μειώνοντας με ένα σημαντικό σερί σε 24-19 στο 12′ αλλά και σε 27-24 στο 13′.

Η απάντηση των νησιωτών ωστόσο, ήταν ηχηρή και με τους Στάθη, Λάκοβ και Χαρούνι να βρίσκουν 38 πόντους έναντι 30 των φιλοξενούμενων μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα της Νάξου, που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο όντας κυρίαρχη κάτω από τις δύο ρακέτες με 9 επιθετικά ριμπάουντ σε 19 χαμένα σουτ, 7 περισσότερα ριμπάουντ αλλά και 18 πόντους κοντά στο καλάθι, έτρεξε ένα σερί δεκαεννέα πόντων σκορ στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και ξέφυγε 49-30 με την εκπνοή χάρις σε καλάθι του Λάκοβ.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ΕΦΑΟΖ, ο ΑΠΑΣ δεν είχε την παραμικρή διάθεση να κατεβάσει από νωρίς ταχύτητα και για την ακρίβεια μπαίνοντας καυτά με δεκατρείς πόντους μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά ξέφυγε με είκοσι τέσσερις (56-32 στο 25′) και καθάρισε την υπόθεση πρόκριση από νωρίς.

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει φυσικά στην τριάδα των Στάθη, Λάκοβ και Χαρούνι, που μέχρι και τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου είχε προλάβει να γράψει ήδη αθροιστικά 49 πόντους με 16/32 σουτ εντός παιδιάς και 16/22 βολές, 22 ριμπάουντ και 11 ασίστ κάνοντας εν ολίγοις τα πάντα στο παρκέ.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Εφραιμίδης, Γαραντζιώτης.

Δεκάλεπτα: 24-17, 49-30, 70-44, 88-62.

ΑΠΑΣ Φανάρια Νάξου (Ρουμελιώτης): Σίρνιτς 8 (1), Στεργίου, Λάκοβ 26, Παρασκευόπουλος 6 (1) Στάθης 17, Φιλοξενίδης 10 (1), Γκιγκαούρι, Χαρούνι 21 (1).

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Βλάχος): Καλλιακούδας 14 (2), Παπαδημητρίου 12 (3), Οικονόμου 17 (2), Φερεντίνος 2, Μάρρης 2, Φίλιππας 11 (1), Ραχούτης, Πρωτόγερος 2, Πολυμενάκος 2, Ξανθόπουλος.