Οι Αετοί Βέροιας ηττήθηκαν με 87-63 από τα Τρίκαλα, στο Κλειστό Γήπεδο του Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Μπάρας, σε αγώνα για την 22η και τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Μία από τις πιο βαριές ήττες στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισαν στα Τρίκαλα οι Αετοί.  Κόντρα στους Θεσσαλούς που «καίγονταν» για τη νίκη, καθώς προκρινόταν απευθείας στη γ’ φάση του πρωταθλήματος, οι Αετοί δεν κατόρθωσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων και μοιραία γνώρισαν μία από τις πιο βαριές τους ήττες στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κακαβούλας των Τρικάλων με είκοσι έναν πόντους, με τον Σούλκο (Τρίκαλα) να ακολουθούν με δεκατέσσερις και τους Δαχρέτζη (Αετοί Βέροιας) και Ταμ Τζόελ (Τρίκαλα) με δεκατρείς.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, που οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σε επαφή με το σκορ (24-18), από κει και έπειτα, οι παίκτες του Βασίλη Κρομμύδα αύξησαν τη διαφορά και τη διατήρησαν σε διψήφιο επίπεδο.

Οι δεκαέξι πόντοι του πρώτου ημιχρόνου (47-31), έγιναν γρήγορα είκοσι επτά στο τρίτο δεκάλεπτο (71-44), και όπως ήταν φυσιολογικό, δεν ήταν δυνατό να αλλάξει κάτι στα τελευταία λεπτά.

Το τελικό 87-63 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα και πλέον η ομάδα της Βέροιας μετρά αντίστροφα για το πρώτο παιχνίδι των play off, το οποίο θα διεξαχθεί την Κυριακή 7 Απριλίου στις 17:00 στον Αλμυρό με αντίπαλο τον τοπικό Γυμναστικό Σύλλογο.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Κλεπουσνιώτου, Καννής.

Δεκάλεπτα: 24-18, 47-31, 71-44, 87-63.

ΑΟ Τρίκαλα (Κρομμύδας): Αργύρης 10 (2), Ψύρρας 9 (1), Σούλκο 14, Κακαβούλας 21 (3), Δέσπος 5, Μοσχόπουλος 11 (1), Ταμ Τζοελ 13, Γκαντιας 2, Λεπενιώτης 2, Ευαγγελακόπουλος, Στεργιούλης.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Κόκκινος 11 (1), Μπρουκς 8, Δαχρέτζης 13 (2), Σαχμπατιάν 8, Παπαδόπουλος 3 (1), Νικάι 7, Κούντας, Μητακίδης 2, Γάτσος 11 (1).