Το Παλαιό Φάληρο επικράτησε με 76-63 της Δάφνης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Παλαιού Φαλήρου Σοφία Μπεφόν, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Χάρις σε ένα μεγαλειώδες τέταρτο δεκάλεπτο, το Παλαιό Φάληρο λύγισε την Δάφνη και εξασφάλισε μια θέση για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης, εκεί όπου θα υποδεχθεί τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Στο πρώτο πεντάλεπτο το Παλαιό Φάληρο μπήκε καλύτερα στο παρκέ (14-7 στο 6′) έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ αλλά και κάνοντας το καθήκον τους σε ζωγραφιστό (5/7 δίποντα) και άμυνα (τέσσερις πόντοι μετά από δύο κλεψίματα). Στην συνέχεια, η Δάφνη ισορρόπησε το ματς κι έχοντας τους Τζιβελέκα και Μαραγκόπουλο σε μεγάλο βράδυ με δώδεκα πόντους στα οκτώ πρώτα λεπτά δεν άργησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με ένα επιμέρους 2-9 (16-18 στο 8′), με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στους είκοσι έναν πόντους.

Ο γηπεδούχος πάντως δεν άργησε να βρει και πάλι το ρυθμό του κι έχοντας σε τρελά κέφια την τριάδα των Σκόρδου (οκτώ πόντοι, πέντε ασίστ), Σωτηράκη (εννέα πόντοι) και Καλιανιώτη (εννέα πόντοι) μέχρι και το δέκατο τέταρτο λεπτό πήραν σημαντικό προβάδισμα τόσο (32-25 στο 14′)  και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-34.

Το Παλαιό Φάληρο κατάφερε, έστω και οριακά, να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου (57-52).

Με κρεσέντο του Σωτηράκη όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο (δεκαεννέα πόντοι, οκτώ ριμπάουντ), οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 61-52 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, έξι λεπτά πριν τη λήξη ανέβασε τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους (67-52) και εξασφάλισε τη νίκη και την πρόκριση.

Διαιτητές: Κονταράτος, Σιδερής, Καψιώχας.

Δεκάλεπτα: 21-21, 42-34, 57-52, 76-63.

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Τερζής): Σκόρδος 13 (1), Βασιλειάδης, Γκάτζο 7 (1), Κάπρης, Μαυραντζώτου 8 (2), Φιλίππου, Σωτηράκης 22 (2), Καλιανιώτης 16 (1), Δούλης, Βισνιέφκσι 6, Χαϊκάλης 4, Γεωργόπουλος.

ΑΟ Δάφνης (Μάνος): Έξαρχος 8 (2), Τζιβελέκας 12 (1), Μαραγκόπουλος 6 (1), Αλεξόπουλος, Καλδής 5, Πούλης 4, Κερασοβίτης, Γιούση, Ανδρεόπουλος 8, Μουστόπουλος 5, Γιαννίκος 5, Μέλιος 10 (2).