Ο Λεύκιππος Ξάθης επικράτησε με 89-62 του Πρωτέα Γρεβενών στο Κλειστό Αθλητικό Κέντρο Ξάνθης Φίλιππος Αμοιρίδης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έχοντας τον Κατσαμούρη σε εξαιρετική ημέρα, ο Λεύκιππος Ξάνθης έκαμψε την αντίσταση του Πρωτέα Γρεβενών στην έδρα του και έκλεισε μια θέση για τη 2η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με τον Κατσαμούρη σε απίθανο φεγγάρι ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης (16 πόντοι μέχρι το 16′, 18 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο), ο Λεύκιππος απέδειξε γιατί θεωρείται μια από τις πλέον βελτιωμένες ομάδες των εθνικών κατηγοριών και παίζοντας όμορφο μπάσκετ ευτύχησε ήδη από τις απαρχές του αγώνα να χτίσει σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ εν όψει του δεύτερου 20λεπτου (33-18 στο 10′, 35-21 στο 12′, 45-35 στο 20′) έχοντας βρει παράλληλα το χέρι του από την περίμετρο με 7-13 τρίποντα μέχρι στιγμής.

Ο Κατσαμούρης δεν έλεγε να σιγήσει ούτε μετά την ανάπαυλα, με τον ικανό αθλητή να φτάνει από νωρίς τους 27 πόντους σε 26 λεπτά παρουσίας με 4/6 τρίποντα και να οδηγεί εκ του ασφαλούς τον Λεύκιππο σε όλη την τρίτη περίοδο (61-47 στο 27′) -μέχρι να φτάσει σε μεγαλύτερα σημεία την απόσταση ο γηπεδούχος και να κλείσει εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Ντούρας, Ράπτης.

Δεκάλεπτα: 33-18, 45-35, 65-50, 89-62.

ΑΟ Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Πρέλεβιτς 8, Κουρτίδης 4, Παλλάκης 2, Μακαρατζής 5 (1), Βασαλάκης, Μητρόπουλος 5 (1), Διαμαντής 8 (2), Κατσαμούρης 30 (4), Γιάκουλας 7 (1), Μπουτσακτσή 12, Καλαμπάκας 8 (2).

Πρωτέας ΦΟ Γρεβενών (Χασιώτης): Μαχαιριανάκης 5 (1), Αναστασόπουλος 3 (1), Κλωναράς 12 (1), Γρουδός 16 (4), Σιπητάνος 5 (1), Τσιμίδης 2, Ζήμπρας, Κατηρτζίδης, Ασλανίδης 2, Ιωαννίδης 10, Καναβός 6 (2), Φαντέλας.