Η Δάφνη επικράτησε με 72-70 του Εθνικού, στο Αθλητικό Κέντρο Ολυμπιονίκη Μιχάλη Μουρούτσου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Με τον νεαρό Πουλή να υπογράφει τη νίκη με ένα τεράστιο τρίποντο 14” πριν την εκπνοή, η Δάφνη έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού σε ένα σπουδαίο ματς και έκλεισε θέση για την 2η αγωνιστική, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Παλαιό Φάληρο.

Με τον Τζιβελέκα σε πρώτο χρόνο με δεκατέσσερις πόντους στα ισάριθμα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και τον Μουστόπουλο σε δεύτερο χρόνο με δώδεκα πόντους, η γηπεδούχος έβρισκε πάντα τις λύσεις κόντρα σε ένα σκληρό αντίπαλο, που μέχρι και το 14′ είχε βρει τους έξι από τους είκοσι τέσσερις πόντους του από την άμυνα.

Έτσι, και ούσα απόλυτα κυριαρχική κάτω από τις δύο μπασκέτες με οκτώ κερδισμένα φάουλ για βολές, 61% στα δίποντα, έξι επιθετικά ριμπάουντ σε δεκαέξι χαμένα σουτ αλλά και δεκατέσσρρις πόντους στο αντίπαλο ζωγραφιστό η Δάφνη ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ τόσο στην αρχή (6-5 στο 5′, 20-14 στο 8′) όσο και στην συνέχεια του ματς (32-24 στο 14′) μπαίνοντας στα αποδυτήρια εν τέλει με το υπέρ της 42-37.

Αν και ο Εθνικός άρχισε να βρίσκει λύσεις από πολλά και διαφορετικά πρόσωπα στο δεύτερο μέρος (επτά παίκτες με τουλάχιστον τέσσερις πόντους μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου) με κύριο πρωταγωνιστή τον Γεωργοπαπαδάκο των δεκαπέντε πόντων, πέντε ριμπάουντ και τεσσάρων ασίστ σε είκοσι λεπτά παίρνοντας το προβάδισμα (50-55 στο 24′), το ματς πήγαινε διαρκώς πόντο πόντο στην συνέχεια (56-57 στο 28′, 59-62 στο 30′) κυρίως χάρις στην αποτελεσματικότητα της ομάδας του κόουτς Μάνου κοντά στο αντίπαλο καλάθι, εκεί όπου πια έβρισκε είκοσι τέσσερις πόντους αλλά και δώδεκα κερδισμένα φάουλ για βολές.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο εκκίνησε πολύ νωθρά για τους δύο αντιπάλους (61-62 στο 34′), με τον Εθνικό ειδικότερα να κολλάει για γεμάτα πέντε λεπτά χάνοντας και το προβάδισμα (63-62 στο 35′). Ο Μιχαήλ όμως με ένα τεράστιο τρίποντο στο 38′ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών που πέρασαν μπροστά με 65-68 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του ματς πριν μειώσει ο Κερασοβίτης από τη γραμμή των βολών (67-68 στο 39′). Ο Πούλης με ένα μεγάλο καλάθι 14” πριν το τέλος όμως χάρισε τη νίκη στη Δάφνη με 72-70 και την έστειλε στην επόμενη αγωνιστική του θεσμού.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου Δ., Κουλουμπαρίτσης, Ανδρεόπουλος.

Δεκάλεπτα: 24-18, 42-37, 59-62, 72-70.

ΑΟ Δάφνης (Μάνος): Έξαρχος, Τζιβελέκας 23, Μαραγκόπουλος 2, Αλεξόπουλος, Καλδής 7 (1), Πούλης 5 (1), Κερασοβίτης 2, Γιούση, Ανδρεόπουλος 2, Μουστόπουλος 20 (1), Γιαννίκος 4, Μέλιος 7 (1).

Εθνικός ΟΦΠΦ (Χούμπαυλης): Γεωργοπαπαδάκος 15 (3), Γκίκας 4, Πολέμης 2, Ντουζίδης 6 (2), Ιωάννου 4 (1), Καραφάντης 7 (1), Θεοδωρίτσης 9 (1), Στρατόπουλος 2, Σολωμός 6, Μπαζάκος 3 (1), Σιγάλας 2, Μιχαήλ 10 (1).