Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 77-85 της Αρετσούς Καλαμαριάς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλαμαριάς, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 1.

Άλλο ένα λιθαράκι, στην προσπάθεια να τερματίσει στην πρώτη δυάδα που δίνει την απευθείας πρόκριση στη β’ φάση των play off, έβαλε ο Φίλιππος ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Καλαμαριά και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 15-6. Η ομάδα της Βέροιας άντεξε στην πίεση της γηπεδούχου στο πρώτο ημίχρονο, έλεγξε πλήρως το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο όπου πήρε διψήφια διαφορά και κατάφερε να τη διαχειριστεί στο τέταρτο φτάνοντας στη νίκη.

Σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, με τον Φίλιππο να παίρνει το προβάδισμα στο καλάθι, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 13-15. Στον ίδιο ρυθμό, αλλά πιο αποτελεσματικές συνέχισαν το ημίχρονο οι δύο ομάδες, με το φιλοξενούμενο να διευρύνει στο συν τέσσερα τη διαφορά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 37-41. Το τρίτο ήταν και το καλύτερο δεκάλεπτο για την ομάδα της Βέροιας, η οποία πέτυχε είκοσι έννέα πόντους και έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, παίρνοντας ένα προβάδισμα που έμοιαζε ασφαλείας, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Η Αρετσού δεν είχε τις απαντήσεις κι έτσι ο αγώνας έληξε με τους παίκτες του Ευθύμη Κοθρά να παίρνουν το “ροζ φύλλο” με το τελικό 77-85.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Γεωργούλης, Γιαννούλης.

Δεκάλεπτα: 13-15, 37-41, 60-70, 77-85.

ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Κυφωνίδης 31 (2), Βλάσιος 12 (3), Βάνης 14 (2), Ρόπουτης 6, Φλιώνης, Καλούδης, Καπόνης 3 (1), Πλιούκας 6 (2), Ντίαθ 5.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 23 (1), Αποστολίδης 11 (3), Κοτσανος 6, Ξενιτίδης 16 (4), Κάτζος 15 (3), Μπένας 5, Μελαδιανός 7 (1), Φλιάτης 2.