Ο Αίολος Αγυιάς ηττήθηκε με 70-75 από τα Φανάρια Νάξου, στο Κλειστό Δημοτικό Γήπεδο Παναγίας Αλεξιώτισσας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Αίολος Αγυιάς και Φανάρια Νάξου τα έδωσαν όλα για όλα σε ένα φοβερό παιχνίδι, με τους Ναξιώτες να μιλούν στο τέλος, να περνούν από την Πάτρα με και να κλείνουν μια θέση στην 1η αγωνιστική της β’ φάσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Βίκο στα Ιωάννινα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην αναμέτρηση με άγριες διαθέσεις, είχαν 2/3 τρίποντα και τέσσερις ασίστ σε ισάριθμα καλάθια μέχρι το 5′ αλλά και 10/14 σουτ, 4/6 τρίποντα και επτά ασίστ σε δέκα καλάθια στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με 15-28 στο 9′, έχοντας σε φοβερή ημέρα τους Τσρντς και Χαρούνι με δεκαπέντε πόντους, σχεδόν όσους και ο Αίολος δηλαδή.

Με τους Θανόπουλο και Παπαφωτίου ωστόσο να σηκώνουν απαντούν με δεκαεπτά κοινούς πόντους στο πρώτο ημίχρονο, οι Αχαιοί όχι απλά μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης αλλά πλησίασαν στην μία κατοχή (30-33 στο 15′) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 36-38.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν εκ νέου πρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, ωστόσο ο Αίολος είχε και πάλι απάντηση με τους Παπαφωτίου (είκοσι δύο πόντοι) και Νιφόρα (έξι πόντοι, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, τέσσερα κλεψίματα) και με ένα επιμέρους 15-5 στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς έγινε πιο ντέρμπι από ποτέ.

Με τρίποντο μάλιστα του τελευταίου με την συμπλήρωση του τριακοστού ένατου λεπτού, ο Αίολος θα πέρασε και μπροστά με 68-67. Ο Τσρντς δεν άργησε να απαντήσει με δικό του μακρινό σουτ για το 68-70 με 46” για το τέλος, με τον Θανόπουλο να ισοφαρίζει στην επόμενη φάση σε 70-70. Ο Χαρούνι έγραψε το 70-72 και Παρασκευόπουλος & Γκαβασιάσης στην συνέχεια το 70-75 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Ρουμελιώτη.

Διαιτητές: Φασόλης, Κουτσοδήμος, Μπαβέλας.

Δεκάλεπτα: 18-29, 36-38, 47-58, 70-75.

ΑΟ Αίολος Αγυιάς Πατρών (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 8, Βαλάης, Αλαφόδημος, Νιφόρας 9 (1), Θανόπουλος 19 (3), Παπαφωτίου 22 (5), Φραντζής 7 (1), Στόλλας, Παπανδρεόπουλος 4, Χριστόπουλος 1.

ΑΠΑΣ Φανάρια Νάξου (Ρουμελιώτης): Τσρνιτς 15 (3), Στεργίου, Λάκοβ, 10 (2) Βουτυρόπουλος, Γκαβασιάδης 8, Παρασκευόπουλος 12 (2), Στάθης 8, Φιλοξενιδης 5, Γκιγκαουρι, Χαρούνι 13 (1), Κρανιάς 4.