Της Γιολάντας Ζύκα

Η ΑΕΚ κοίταξε στα …μάτια το πανίσχυρο Αννόβερο, για πάνω από 40′ ήταν μπροστά στο σκορ αλλά γνώρισε την ήττα με 31-25 από την Γερμανική ομάδα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του EHF European League.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Μια εμφάνιση που δεν θα την περίμενε ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός της. Η Γερμανική ομάδα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ σε 1-0 αλλά αυτή ήταν και η μοναδική φορά που προηγήθηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Άρσιτς κάτω από τα δοκάρια αλλά και τον Στίπε Μαντάλινιτς στην επίθεση η ΑΕΚ έδειξε από νωρίς τα …δόντια της. Ο Κεδέρης ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μαντάλινιτς στο 3′ να βάζει την ΑΕΚ μπροστά με 1-2. Η πρώτη «ψυχρολουσία» ήρθε ένα λεπτό αργότερα για το Αννόβερο με τον Λέμος να κάνει το 1-3. Παρά τις τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις του Άρσιτς οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν σε 3-3. Πάλι όμως η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς βρήκε τις λύσεις. Με τρία γκολ του Μαντάλινιτς έκανε το 3-4, 4-6 και 4-7 αντίστοιχα. Ο Αραμπατζής που σημείωσε και αυτός δύο σημαντικά τέρματα έκανε το 6-8. Η ΑΕΚ έφτασε την διαφορά και στο +4 για πρώτη φορά με τον Μαντάλινιτς στο 17′ ο οποίος πήρε πολλά σουτ από την περιφέρεια και τον δικαίωσαν κλείνοντας το ημίχρονο με έξι γκολ. Το Αννόβερο αντέδρασε μείωσε στο γκολ αλλά η ΑΕΚ με το πολύ έξυπνο τέρμα του Λέμος πήγε στα αποδυτήρια προπορευόμενη με 12-14.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά και το δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα φρόντισε να επεκτείνει την διαφορά της σε 12-15 και 13-17 με δύο γκολ του Λιάπη και του Μαρτίνοβιτς. Κάπου εκεί η «Ένωση» κόλλησε στην επίθεση με αποτέλεσμα το Αννόβερο με ένα σερί 4-0 να ισοφαρίσει μετά από πολύ ώρα σε 17-17 με την ΑΕΚ ωστόσο στο 40′ να διατηρεί το προβάδισμα της με 17-18 με γκολ του Λέμος. Το Αννόβερο κατάφερε μετά το 42′ να προηγηθεί με 22-20 και για πρώτη φορά στο ματς η «Ένωση» βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Με το Αννόβερο να έχει «αφοπλίσει» και τον Μαντάλινιτς που της έκανε «ζημιά» στο πρώτο μέρος να παίρνει το προβάδισμα με 25-21. Σε εκείνο το σημείο ο Τζούκιτς πέρασε ξανά τον Άρσιτς κάτω από τα δοκάρια με την «Ένωση» να μειώνει με τον Παπαδιονυσίου σε 26-22. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με το Αννόβερο να παίρνει τελικά τη νίκη με 31-25.

Διαιτητές: Σταρκ, Στέφαν.

Δίλεπτα: 4-4.
Πέναλτι: 0/0-0/0.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 4-5, 6-8, 9-11, 12-14 (ημ.), 15-17, 18-19, 26-22, 28-24, 31-25.

Ανόβερο (Κρίστιαν Πρόκοπ): Βούγιοβιτς 3μ Ούσκινς 3, Γκαντε, Σταϊνχάουσερ, Κένστεντ, Μίχαλτζικ, Κούλες 5, Στμλιάν 1, Έντβαρντσον 3, Γκερμπλ 2, Χανε, Μπρόζοβιτς 3, Φίσερ 7, Φέισε 3, Αγιαρ, Μπούχνερ 1.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 4, Αρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 4.

Πηγή: Ένωση