Με άδεια χέρια έφυγε από την Άρτα ο Πιερικός καθώς η τοπική Αναγέννηση στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κέρδισε με 2-1, κρατώντας τους Κατερινιώτες στο -7 από την κορυφή.

“Δήμιος” του Πιερικού ήταν ο Παππάς με δυο γκολ, στο 48′ και στο 69′ ενώ για τον Πιερικό είχε προσωρινά ισοφαρίσει ο Μαυρίδης στο 61′.

Έτσι, ο Πιερικός έμεινε στους 34 βαθμούς και στην 4η θέση του πίνακα, ισόβαθμος με την Νέα Αρτάκη (η ομάδα της Εύβοιας υπερτερεί στην ισοβαθμία), χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί ξανά στην 3η θέση και πλέον η συνέχεια προμηνύεται ακόμη πιο δύσκολη.

Το μόνο θετικό για τον Πιερικό είναι πως την Κυριακή η ομάδα θα πάρει τρεις ξεκούραστους βαθμούς (βάσει προγράμματος θα έπαιζε με τον Μαγνησιακό), επομένως η ομάδα θα έχει την ευκαιρία να ανασυνταχθεί και να στρέψει την προσοχή της στον “τελικό” (μιας και από εδώ και πέρα όλα τα παιχνίδια τέτοιον χαρακτήρα θα έχουν αν η ομάδα δε θέλει να εγκαταλείψει τον στόχο του πρωταθλητισμού) με τη Ζάκυνθο, στις 28 Ιανουαρίου.

Το “φιλμ” του αγώνα
9′ Σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Πιερικού έπειτα από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, οι προσπάθειες των Ζυγκερίδη και Μανιώτη κόντραραν σε αμυντικούς, καταλήγοντας τελικά κόρνερ.
11′ Μετά από κόρνερ των γηπεδούχων ο Λισγάρας έπιασε την κεφαλιά χωρίς να μπορέσει να απειλήσει τα καρέ του Μπαλάφα.
18′ Ο Σαραντίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων αλλά το γύρισμά του στη μικρή περιοχή κόπηκε σε κόρνερ.
20′ Ο Κατσαβάκης με το κεφάλι τροφοδότησε τον Σαραντίδη που έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
22′ Ο Καλαϊτζής με ωραία ενέργεια από αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο αφύλακτος Μπαλογιάννης από τη μικρή περιοχή έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπαλαούρα.
29′ Ο Κραγιόπουλος από δεξιά τροφοδότησε τον Μπαλογιάννη κι αυτός έκανε τη σέντρα την οποία έκοψε ο Λισγάρας σε κόρνερ, πριν γίνει κάτοχος της μπάλας ο Σαραντίδης.
31′ Εκτέλεση φάουλ του Μαυρίδη, έδιωξε ο Μπαλάφας με δυσκολία.

48′ ΓΚΟΛ! 1-0: Σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Παππάς με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Κυριάκη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαλάφα.
49′ Σουτ του Κραγιόπουλου, η μπάλα ψηλά άουτ.
61′ ΓΚΟΛ! 1-1: Σε γρήγορη αντεπίθεση για τον Πιερικό, ο Οικονομίκος απόδ εξιά έκανε τη σέντρα και ο Μαυρίδης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ισοφάρισε σε 1-1 για τον Πιερικό.
66′ Εκτέλεση φάουλ του Στόιου, κεφαλιά του Μυρωτή προς τα πίσω, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπαλαούρα.
69′ ΓΚΟΛ! 2-1: Σέντρα του Κυριάκη από δεξιά, κεφαλιά του Παππά και 2-1 για την Αναγέννηση Άρτας.
73′ Ο Σαραντίδης δέχθηκε ωραία κάθετη πάσα από τον Ιρινιμπαμπάζι αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.
79′ Ο Λισγάρας έκοψε σε κόρνερ γύρισμα του Ματζαλάκου από αριστερά. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Καλαϊτζή, ο Γιαλαμίδης έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ αφού ο Σαραντίδης δε μπόρεσε να τη βρει.
80′ Διαμαρτυρίες του Πιερικού για πέναλτι στον Φράγκο που βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα αμυντικού στην προσπάθειά του να πιάσει το σουτ μετά από κεφαλιά – πάσα του Ματζαλάκου.
83′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαυρίδη, ο Μακρίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά αλλά δε βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του στο δεύτερο δοκάρι να την σπρώξει στα δίχτυα.
88′ Στο έδαφος εντός περιοχής της Αναγέννησης Άρτας ο Σαραντίδης μετά από μαρκάρισμα του Γιαλεδάκη, σε διεκδίκηση της μπάλας από τροφοδότηση του Ματζαλάκου, ο Πέτσας υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πέτσας με βοηθους τους Λεωνίδα και Παπαγεωργοπουλο, της ΕΠΣ Τρικάλων.

Αναγέννηση Άρτας: Μπαλαούρας, Λισγάρας, Μπεκατώρος, Γιαλιδάκης, Παππάς (86′ Πάνου), Κωνσταντίνου, Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Κορομηλάς, Κυριάκης (75′ Φερεντίνος), Θεοδωράκης.
Πιερικός: Μπαλάφας, Μαυρίδης, Καλαϊτζής, Γιαλαμίδης, Μακρίδης, Ιρινιμπαμπάζι, Κατσαβάκης (50′ Ματζαλάκου), Κραγιόπουλος (60′ Στόιος), Μπαλογιάννης (50′ Φράγκος), Οικονομίκος (65′ Μυρωτής), Σαραντίδης.