Χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα παραμένει ο ΓΑΣ Σβορώνου που γνώρισε την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμοα παιχνίδια, χάνοντας στη Βόνιτσα με 3-0 από τον Αμβρακικό.

Οι Ακαρνάνες άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιούνη στο 38′, με το 1-0 να αποτελεί και σκορ ημιχρόνου.

Οι Σβορωνιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 67′ όταν το πλασέ του Βαρνά σε κενό τέρμα, έπειτα από λάθος του Βλάχου και αντεπίθεση, έφυγε άουτ.

Ό,τι δεν κατόρθωσε η ομάδα της Πιερίας το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο επόμενο λεπτό με τον Σακκά να “γράφει” το 2-0 με σουτ, μετά από κάθετη πάσα του Γκόλια.

Το “τρίποντο” για τον Αμβρακικό “σφράγισε” στο 85′ ο Τσιούνης, νικώντας τον Ράντο με ψηλοκρεμαστό πλασέ λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή.

Έτσι, ο ΓΑΣ Σβορώνου παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας, μαζί με τον Ερμή Αμυνταίου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παπαδόπουλος με βοηθούς τους Τσακιρόπουλο και Κολιπέτρο, της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Την ερχόμενη αγωνιστική, η ομάδα της Πιερίας υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας.