Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 49-70 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο δύο στα δύο ο Ζαφειράκης Νάουσας, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Κατερίνη, επικρατώντας της ΑΚΕ Πιερίας η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα. Πρώτος σκόρερ των νικητών και της αναμέτρησης ο Ψαράς με τριάντα έξι πόντους με πέντε τρίποντα, ενώ από τους γηπεδούχους ο Παναπακίδης είχε αντιστοιχα είκοσι δύο με πέντε.

Καλύτερος ήταν ο Ζαφειράκης στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς περιόρισε την ΑΚΕ Πιερίας στους επτά πόντους και κατάφερε να αποσπαστεί με 7-15 στην ολοκλήρωσή του.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκατέσσερις πόντους και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 21-29.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι ο φιλοξενούμενος βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και ξέφυγε με 37-50.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Νάουσας κατάφερε να διευρύνει ακόμη περισσότερο την απόστασή της από τη γηπεδούχο και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 49-70.

Διαιτητές: Σιώκας, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 7-15, 21-29, 37-50, 49-70.