Αποστολή στην Λάρισα

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 56-64 της Λάρισας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, παρά την κακή του απόδοση, στο δεύτερο εμφανίστηκε ψυχωμένος, ανέβασε την ένταση στην άμυνα, προσπέρασε στο σκορ στο εικοστό τρίτο λεπτο και έλεγξε τον αγώνα μέχρι τέλους φτάνοντας σε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη στην προσπάθειά του να πλασαριστεί στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στα play off και στη διεκδίκηση της ανόδου στη National League 1. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Κατερίνης έφτασε τις οκτώ και παραμένει στην έβδομη θέση, μία νίκη πίσω από την ΚουΠα την οποία αντιμετωπίζει σε δύο εβδομάδες στο Κιλκίς.

Στον αντίποδα η ΑΕΛ, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος παρουσία των φιλάθλων της, δεν εκμεταλλεύτηκε επαρκώς το πρώτο μισό της αναμέτρησης κατά τη διάρκεια του οποίου εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη από τον αντίπαλό της και γνώρισε την ενδέκατη ήττα της υποχωρώντας στην ενδέκατη θέση και στην ζώνη του υποβιβασμού, ούσα ισόβαθμη με το δέκατο Ολυμπιακό Βόλου.

Από τον Πιερικό Αρχέλαο, ο οποίος είχε για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα πέντε παίκτες με διψήφιο σκορ, ξεχώρισαν ο Ράπτης (15 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα) φτάνοντας τα έντεκα double double, o Ιγγλέζος (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο) ο οποίος κράτησε την ομάδα κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ο Καρκατσέλης (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 κοψίματα) βγάζοντας μεγάλη ενέργεια στο σημείο της ανάκαμψης τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, καθώς και ο Κοχλιαρίδης (13 πόντοι, 4 ριμπάνουντ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο).

Από την πλευρά της γηπεδούχου ο Ζιάκας είχε 17 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τέσσερις φορές άλλαξε πλευρά το προβάδισμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ενώ δύο φορές οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες, πριν η ΑΕΛ αποκτήσει απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής (11-7) στο 7’ 23”, με τη διαφορά να φτάνει στους πέντε πόντους (15-9) στο 9’ 10” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-11 υπέρ της γηπεδούχου.

Η ομάδα της Λάρισας ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στους έξι πόντους (26-20) στο 16’ 08” και στους επτά (29-22) στο 16’ 40”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να απαντά με ένα σερί επτά πόντων για το 29-29 στο 19’ 21” και την ΑΕΛ να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 31-29.

Ο φιλοξενούμενος ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ (33-34) μετά από 17’ 57”, αποσπάστηκε με πέντε πόντους (35-40) στο 25’ 17”, με τη γηπεδούχο να ισοφαρίζει στους σαράντα δύο πόντους στο 26’ 46” και την ομάδα της Κατερίνης να κλείνει το δεκάλεπτο τρέχοντας ένα 0-7 στα τελευταία 2’ 18” του δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-49.

Οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη σημείωσαν επτά αναπάντητους πόντους ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς στους δεκαπέντε πόντους, διαμορφώνοντας το 46-61 στο 35’ 56”, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 56-64.

Δεκάλεπτα: 15-11, 31-29, 42-49, 56-64.

Διαιτητές: Εκίζογλου, Σιταρίδης, Τσαρδούλιας Τ.

ΑΕ Λάρισας (Δελής): Γεωργάκης 6 (2), Καραδήμος 5 (1), Ντικούδης 6, Δελής, Νταής 7 (1), Μάνος 11 (1), Βλάχος 4, Ζιάκας 17 (1), Ζησούλης, Κοντογιάννης.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 10 (1), Ράπτης 15, Κοχλιαρίδης 13 (2), Καρκατσέλης 11 (2), Κοντσές 2, Κοκτσίδης, Τρούμπαλος, Καπαγιαννίδης, Καρατζούλης, Ιγγλέζος 11 (1), Τσιόγκας 2, Νούλας.