Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 68-81 της Λάρισας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί για τους Αετούς, καθώς έπαιξαν ξανά εξαιρετική άμυνα και έχοντας σε καλή μέρα όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν, πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην ΑΕΛ και έφτασε στο 9-4. Παράλληλα, διατηρήθηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, ισόβαθμο μάλιστα στην τρίτη θέση με Αλμυρό και Καστοριά.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την Λάρισα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αετοί ανέβασαν την ένταση και την αποτελεσματικότητα στην άμυνα, με συνέπεια να δεχθούν μόλις έξι πόντους και σε συνδυασμό με τον γεγονός ότι οι παίκτες του Ρούλη Αλμπάνη συνδέθηκαν για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι, πετυχαίνοντας είκοσι οκτώ πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 24-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο που χρειάστηκαν να κάνουν οι φιλοξενούμενη, ήταν να διαχειριστούν και να διατηρήσουν τη διαφορά σε επίπεδα που δε θα έμπαιναν σε περιπέτειες, όπερ και εγένετο με την ομάδα της Βέροιας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 68-81.

Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Ντόντης, Πλιάκος.

Δεκάλεπτα: 18-16, 24-44, 43-66, 68-81.

ΑΕ Λάρισας (Δελής): Ντικούδης 6, Γεωργάκης 16 (2), Καραδήμος 9, Μάνος 14, Δελής 3, Νταής 7 (2), Βλάχος 2, Πνευματικός, Ζιάκας 9 (2), Ζησούλης 2.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Κούντας 7, Μπρουκς 16 (1), Δαχρέτζης 11 (1), Σαχμπατιάν 17, Παπαδόπουλος 7 (1), Νικάι 1, Κόκκινος 6, Ιωσηφίδης 3 (1), Μητακίδης 2, Γάτσος 8, Σαζακλίδης 3.